Polak najszybszym drifterem świata!

Polak potrafi! Kuba Przygoński driftuje z prędkością 217,97 km/h!
Kuba Przygonski.jpg


Miejsce? Lotnisko w Białej Podlaskiej. Cel? Rekord Guinnessa w prędkości jazdy w drifcie. Efekt? "Mamy go" - krzyczeli wszyscy.

Do pokonania było 183,33 km/h. Specjalnie do tego celu stworzono monstrualną Toyotę GT86 o mocy 1068 KM!
Nie zawiodła! Jak i rewelacyjny Kuba Przygoński, który na odcinku 1000 m osiągnął średnią prędkość 217,97 kilometrów na godzinę, wchodząc w poślizg pod maksymalnym kątem 49 stopni. Parametry prędkości i kąt wychylenia samochodu były rejestrowane przez specjalnie zainstalowane wewnątrz urządzenie (tzw. driftbox), będące driftową czarną skrzynką. Nad prawidłowym przebiegiem próby czuwał przedstawiciel Guinness World Record. Poprzedni rekord (183,33 km/h) został ustanowiony 5 czerwca 2013 przez Niemca Alexa Graefta jest już historią!
Bicie rekordu Guinnessa poprzedził wyścig samolotu odrzutowego z samochodem.  Przygoński w  Toyocie GT86 zmierzył się w pojedynku z płk. pil. Jerzym Leniem w samolocie odrzutowym TS-11 Iskra. Po przejechaniu ponad 1200 m jako pierwsza linię mety osiągnęła Toyota GT86 z prędkością 250 km/h, nieznacznie wyprzedzając TS-11 Iskrę, która zanotowała prędkość 233 km/h.Dawne lotnisko wojskowe w Białej Podlaskiej było jednym z niewielu miejsc w Polsce, które spełniało wymagania niezbędne do podjęcia próby pobicia rekordu prędkości jazdy w drifcie. Długi na ponad 3 km i szeroki na 60 m pas startowy zapewnił bezpieczną przestrzeń do rozpędzenia samochodu i uzyskania odpowiedniego kąta wychylenia pojazdu w poślizgu. Zgodnie z zasadami bicia rekordu Guinnessa kierowca musi wprowadzić auto w drift i przejechać odcinek pomiarowy o długości 50 metrów samochodem wychylonym o minimum 30 stopni.  Wczorajszy rekord to próba generalna przed edycją specjalną VERVA Street Racing, do której zostały już tylko 3 tygodnie. W tym roku główną atrakcją show będzie znany na całym świecie spektakl motoryzacyjny Top Gear Live. Impreza Top Gear Live – edycja specjalna VERVA Street Racing  odbędzie się 21 września na Stadionie Narodowym w Warszawie.


Dodał(a): Ostatni Mohikanin Środa 04.09.2013