Po czym można rozpoznać solidnego mechanika?

Rzetelny i uczciwy mechanik jest zdecydowanie najlepszą „gwarancją” sprawnej i skutecznej naprawy twojego samochodu. Jak jednak znaleźć takiego specjalistę i na jakie elementy należy zwrócić uwagę?

mechanik oferta

Odpowiedni fachowiec to podstawa
Na polskich drogach cały czas przybywa samochodów różnej klasy. Niemniej, śmiało można przyznać, iż w największej mierze dotyczy to aut coraz lepszych. Nawet najbardziej jakościowy pojazd renomowanego producenta prędzej czy później ulegnie jednak awarii, i to takiej, której samodzielnie nie uda się naprawić. W takim wypadku jedynym rozwiązaniem jest wizyta w warsztacie samochodowym i skorzystanie z usług mechanika. Do naprawy swoich „czterech kółek” warto wybrać fachowca solidnego i uczciwego. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić… Jak zatem znaleźć odpowiedniego specjalistę?

Na co zwracać uwagę wybierając mechanika?
Zwykle głównym parametrem, na który patrzą konsumenci, jest cena. I nie dotyczy to jedynie mechaników samochodowych, lecz w zasadzie wszystkich usług i towarów. Musisz wiedzieć, iż za niektóre naprawy przyjdzie Ci słono zapłacić w absolutnie każdym warsztacie, ważniejsza zatem od ceny usługi powinna być jej jakość. Warto odwiedzić przede wszystkim mechanika doświadczonego.

Wiele usterek wymaga pomocy fachowca specjalizującego się w naprawach danego typu. Dotyczy to w dużej mierze najpoważniejszych awarii, na przykład związanych z nieprawidłową pracą
skrzyni biegów, układu napędowego czy sprzęgła.

Poszukując odpowiedniego mechanika, jedną z cennych informacji mogą okazać się zdobyte przez niego
certyfikaty i uzyskane szkolenia. Jak w każdej dziedzinie, także i w motoryzacji cenione są dodatkowe kwalifikacje zdobywane już w trakcie praktyki. Pozwala to na bieżącą aktualizację posiadanej wiedzy i wymianę poglądów z innymi osobami z branży. Mechanicy często informują o swoich dokonaniach na stronach internetowych warsztatów lub wywieszają dyplomy i zaświadczenia na ścianach posiadanego lokalu.

Ów lokal pełni istotną rolę. Klasowy warsztat po prostu musi posiadać odpowiednią
aparaturę i zaawansowane urządzenia. Wielu napraw nie uda się poprawnie wykonać za pomocą kilku podstawowych kluczy i młotka - tym bardziej w czasach, gdy coraz więcej podsystemów i układów w pojazdach swą pracę uzależnia od działania zaawansowanej technologii.

Wartości i uczciwość mechanika
Nie mniej ważna, niż wyposażenie warsztatu, jest postawa mechanika. I to zarówno ta prezentowana wobec klienta, jak i obowiązujących przepisów. Dobrym sprawdzianem wiarygodności warsztatu jest posiadanie przez niego kasy fiskalnej. Zgodnie ze zmianą wprowadzoną w 2015 roku, od tego czasu podmioty oferujące usługi naprawy samochodów i/lub sprzedaży części samochodowych osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej zobowiązane są do zakupu tego urządzenia. Dzięki temu możliwe jest bieżące dokumentowanie dokonywanych transakcji, których dowodem to paragon fiskalny.

Bardzo istotną kwestią jest również to, że
jako konsument zawsze masz prawo do otrzymania paragonu. Pamiętaj o tym i zawsze upominaj się o niego. Korzyścią płynącą z zabrania paragonu jest nie tylko to, że w przypadku ewentualnej reklamacji będzie Ci łatwiej ubiegać się o swoje prawa. Obecnie dzięki paragonowi możesz zostać… właścicielem nowego samochodu!

Niemożliwe? A jednak! Aby uświadomić
konsumentom i przedsiębiorcom wagę uczciwych rozliczeń (które przecież zapewniają ciągłość gospodarczą państwa i eliminują nieuczciwą konkurencję), Ministerstwo Finansów w październiku 2015 roku rozpoczęło Narodową Loterię Paragonową.

Zgodnie z jej zasadami, każdy konsument może zgłosić niezliczoną ilość paragonów na stronie konkursowej (za wyjątkiem tych, które wydaje jego firma lub firma, która go zatrudnia). Dwa razy w miesiącu odbywa się losowanie
atrakcyjnych nagród, z których główną stanowi Opel Astra. Co więcej, raz na kwartał można wygrać także samochód Opel Insignia! Pamiętaj – uczciwość jest nie tylko ważna, ale opłacalna. I to dla obu stron, jeżeli zwycięży Twój paragon, jego wystawca otrzyma nowego iPada!


Dodał(a): ckm.pl / mat. prasowe Środa 30.12.2015