Mercedes z 1901 wraca w nowoczesnej formie

W 1901 roku świat poznał Mercedesa 35 PS, który zyskał miano pierwszego nowoczesnego samochodu. Ponad sto lat od tego wydarzenia projektanci Mercedesa przedstawili swoją wizję kultowego klasyka.
Vision

Najczęściej ideą, która przyświeca samochodom koncepcyjnym jest zbudowanie pojazdu łączącego futurystyczny design i możliwości współczesnej technologii. Na tym tle wyróżnia się Mercedes, który prezentując odświeżony model, pokazał wielką klasę i przywiązanie do tradycji. Vision Mercedes Simplex jest wypadkową nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i stylistyki z początku dwudziestego wieku. Trochę tak, jakby bohaterów Downton Abbey wyposażyć w telefony komórkowe. 

Jak na nowoczesne samochody koncepcyjne przystało, Simplex jest elektryczny, a jego historyczny wygląd został podrasowany nowoczesnymi elementami. Pojazd nie ma nawet przedniej szyby, drzwi, ani dachu. Został natomiast wyposażony w ciekłokrystaliczny ekran, na którym z przodu samochodu wyświetla się dawne logo marki. 

Dwukolorowe nadwozie zostało wykonane z włókna węglowego, a elementy w kolorze różowego złota nawiązują do używanych 118 lat temu miedzi i mosiądzu. Wewnątrz znajduje się ręcznie wykonana kanapa, która zmieści dwie osoby.

Kierownica jest umieszczona na aluminiowej kolumnie, która podkreśla oldschoolowy charakter pojazdu. Kokpit został ograniczony do przekazywania niezbędnych informacji – z minimalistycznych ekranów odczytamy prędkość, wskazówki nawigacji oraz podstawowe dane o pojeździe.


Pierwowzór samochodu stał się sensacją na zawodach w Nicei i zapoczątkował komercyjny sukces marki. Warto zaznaczyć, że takie rozwiązania jak np. wentylator umieszczony tuż za chłodnicą, które po raz pierwszy zastosowali konstruktorzy Mercedesa, są stosowane do dzisiaj. Następcą tego modelu był Mercedes Simplex, do którego nazwy odwołuje się najnowszy koncept. 

Oczywiście samochód nie jest przeznaczony do sprzedaży, więc jego cena pozostaje nieznana. 


ZOBACZ TAKŻE: KONCEPCYJNE AUDI AI.TRAIL QUATTRO

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Daimler Wtorek 17.09.2019