Jak zrobić własną Cobrę? Jej nadwozia powstają w Polsce

Wiedziałeś, że pod Sandomierzem Polacy tworzą karoserie do jednego z najbardziej kultowych amerykańskich aut - Cobry? Amerykańska marka Shelby na ich bazie składa te piekielnie seksowne wózki.
cobra shelby.jpg

Trześń, niedaleko Sandomierza, to tu powstają nadwozia Cobry Shelby, które później lecą do Stanów Zjednoczonych i tam montowane są w auta, znane choćby z kultowego serialu z lat 90. Z tą różnicą, że bohater produkcji jeździł kabrioletem, a w Polsce południowej wytwarzane są wersje zadaszone.

Wytwarzane, bo wszystko powstaje tu ręcznie. Arkusze blachy naciągane są hydraulicznie na formy z żywicy epoksydowej i w ten sposób dostają wstępny rys. Następnie krągłe, wręcz kobiece kształty Cobry, nadaje ręcznie artysta w dziedzinie formowania aut, który wyklepuje karoserię różnymi młotkami i podkładkami. Tak właśnie wyglądała manualna produkcja ekskluzywnych samochodów, zanim zautomatyzowano fabryki.

Następnie elementy karoserii są spawane ze sobą gazowo przy wykorzystaniu nadmiaru blachy z poszczególnych fragmentów. Podgrzewa się je i łączą się, bez użycia spoiwa i bez słabych punktów na stykach, co sprawia, że całe nadwozie jest jak wykute z jednego arkusza materiału. Nadwozie jest dzięki temu idealnie spasowane i gładkie, więc nie trzeba go nadmiernie szpachlować. Wystarczy niewielka warstwa podkładu i lakier. Jednak to robi już Shelby American Inc. – firma, która łączy 400-kilogramowe nadwozie z całą resztą pojazdu w USA i sprzedaje za olbrzymie pieniądze.

Wizyta Grześka w Trześni:


Grzesiek Duda, który podglądał proces formowania karoserii Cobry w Trześni, składa swoją replikę tego kultowego wózka i pokazuje dokładnie od A do Z, jak można to zrobić samemu. W ramach pojedynku, to samo będzie próbował zrobić Adam Klimek. Ten, który wygra, zabiera furę przeciwnika. Szczegóły zobaczysz w programie "Klimek kontra Duda" w niedzielę 29 marca o 14:45 w TVN Turbo.


ZOBACZ TAKŻE: Youngtimer i youngtimerka. Kwintesencja lat 80.

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Sobota 28.03.2020