Jak atakuje Eurofighter

Wielozadaniowy samolot Eurofighter Typhoon (czyli „Tajfun”) rodził się — jak wszystko w zjednoczonej Europie — ospale i w bólach.
Jak atakuje Eurofighter

Pierwsze koncepcje wspólnego myśliwca powstały w Niemczech, Wlk. Brytanii, Hiszpanii i Włoszech jeszcze w latach 70. XX wieku. Negocjacje zrywano kilkakrotnie, plany zmieniano dziesiątki razy, aż wreszcie gotowe Eurofightery opuściły fabrykę w 2003 roku. Wtedy okazało się, że zbudowany z takim trudem samolot jest... doskonały! Świetnie spisuje się w bitwie powietrznej i bombardowaniu, a w dodatku jest wygodny w pilotażu. A to ostatnie dla pilotów zjednoczonej Europy jest najważniejsze.

RADAR
Model CAPTOR, stworzony specjalnie dla Eurofightera. Może równocześnie namierzać cele powietrzne, lądowe i morskie. Jego zasięg jest tajny, ale to co najmniej 160–180 km.

PILOT
Jeden człowiek (w wersji treningowej dwóch). Wspiera go system DVI umożliwiający głosowe wydawanie poleceń komputerowi pokładowemu, dzięki któremu pilot może się skupić na walce.

DZIAŁKO
Jednolufowy Mauser typ BK–27. Kaliber 27 mm, waga 100 kg, zapas amunicji 150 szt. Montowane z prawej strony kadłuba. Może strzelać aż siedmioma rodzajami pocisków.

SILNIKI
Dwa razy Eurojet EJ200. Zaprojektowane specjalnie dla Eurofightera. Dają ciąg o maks. mocy 90 kN każdy i pozwalają przekroczyć prędkość dźwięku bez użycia dopalaczy.

KACZKA
Zwana też układem canard. Układ aerodynamiczny polegający na tym, że stery wysokości są z przodu kadłuba, przed skrzydłami – a nie (jak w większości samolotów) na ogonie.

RAKIETY I BOMBY
Mieszanka pocisków powietrze–powietrze (m.in. Sidewinder), powietrze–ziemia (np. Brimstone) i powietrze–woda (Harpoon i in.). Zawieszane na 13 węzłach pod skrzydłami i kadłubem.

CENA
To najsłabszy punkt Eurofightera. Jedna sztuka kosztuje ponad 80 mln euro, czyli w przeliczeniu prawie 300 mln zł. Uuuuu, to jednak „nasze” F–16 są sporo tańsze...


EUROFIGHTER TYPHOON
długość: .........................................16 m
wysokość: .....................................5,3 m
rozpiętość skrzydeł: .......................11 m
powierzchnia skrzydeł: .................50 m2
masa własna: .................................. 11 t
masa startowa: ............................ 23,5 t
zasięg bojowy: ......................... 1400 km
zasięg maksymalny: ................. 3800 km
prędkość przelotowa: .................1,2 Ma
prędkość maksymalna: ................2,3 Ma

Dodał(a): ckm Wtorek 19.07.2011