Fiat 124 Spider - małe wozidło

Fiat pokazał ciekawą propozycję roadstera. Od czasów modelu Barchetta brakowało małego, sprytnego i szybkiego wozu, który dawałby sporo funu i adrenaliny. Tak oto powstał Fiat 124 Spider.
fiat-124-spider.jpg

Jednak jego geneza sięga do 1966 roku i właśnie w 2016 będzie świetna okazja, by wprowadzić na rynek współczesnego następcę pięknego wozidła sprzed lat. W 50. rocznicę debiutu auta Fiat 124 Sport Spider, Włosi postanowili odświeżyć auto i uczynić z niego pojazd dostarczający dużo frajdy. Współczesny model ma być też bezpośrednim konkurentem dla zaprezentowanej w połowie tego roku czwartej generacji Mazdy MX-5 Miata. Co ciekawe, bazę do nowej 124 stworzyli właśnie Japończycy z Mazdy.

Jednak Włosi zastrzegają, że nieco zmodyfikowali tę bazę – trochę ją wydłużyli. Natomiast podkreślają, że koncept nadwozia powstał już w 100 % w Italii. Maska z dwoma przetłoczeniami oraz obfity grill prezentują się zadziornie. A i dzięki silnikowi nowy Fiat pokaże pazur. Napędzać go będzie turbo doładowana jednostka MultiAir Turbo, która z pojemności 1,4 litra wygeneruje 160 koni mechanicznych (Mazda ma 155 KM i 2-litrowy silnik). Nabywca do wyboru będzie miał skrzynię manualną lub automatyczną.Wewnątrz różnice między konkurentami już się zacierają. Kokpit jest bardzo podobny, a różnią się charakterystycznymi dla marek detalami. Komputer będzie komunikował się z kierowcą za pomocą 7-calowego ekranu.

Pierwsze 124 egzemplarze nowego Fiata będzie limitowanym wypustem o kryptonimie Prima Edizione Lusso. Oznacza to, że każda sztuka dostanie pamiątkową tabliczkę ze swoim unikatowym numerkiem oraz charakterystyczny niebieski lakier. Z taśm produkcyjnych mają zjechać latem 2016 roku, jednak cena Fiata 124 Spider nie jest jeszcze znana.

Sonda

Co wybierasz?


Podobno Abarth ma wypuścić swoją rajdową wersję Fiata 124 Spider z 2-litrowym silnikiem o mocy 200 koni mechanicznych.

Wybrałbyś Mazdę MX-5 Miata czy Fiata 124 Spider? A może poczekasz na odświeżoną wersję Fiata 126p?
Dodał(a): Rich Giański / fot.: Fiat Poniedziałek 07.12.2015