Polska Gola

Kopnij wirtualnie oficjalnie piłkę mistrzostw EURO 2012 inspirowaną tradycją, przystosowaną do współczesnej gry.

EURO 2012

Stylistyka Tango 12 ma nawiązywać do wartości firmy Adidas: historii, sukcesu i dumy. Nowa piłka ma być współczesną interpretacją ponadczasowego piękna piłek Tango, które po raz pierwszy pojawiły się na murawach na początku lat 80. ub. wieku. Na piłce umieszczono oficjalne logo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, czyli „kwiat futbolu” symbolizujący wielkie święto, jakim jest pierwsza w historii organizacja takiego turnieju w Polsce i na Ukrainie.

Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u 


Piłkę testowano rok na boiskach w ośmiu krajach. Testowały ją drużyny: Ajaxu Amsterdam, Realu Madryt, AC Milan, Legii Warszawa. Wśród zawodników, którzy ją testowali byli: Bastian Schweinsteiger, Petr Cech, David Villa. Testowano ją na deszczu, śniegu jak i suchej nawierzchni w temperaturach od -10 do 35 stopni Celcjusza, w ośmiu miejscach różniących się wysokością nad poziomem morza.


„Bardzo podoba mi się powierzchnia tej piłki oraz jej masa: zapewniają naprawdę dobrą kontrolę”. Johan Elmander (Szwecja)
„Po kopnięciu naprawdę leci tam gdzie planuję. A podczas dryblowania wręcz klei się do nogi”. Ashley Young (Anglia)
„Kolorystyka jest zainspirowana barwami Polski i Ukrainy. Dobrano ją idealnie pod kątem Euro 2012”. Manuel Neuer (Niemcy)

Cały proces opracowania i testowania nowej piłki meczowej na polsko—ukraiński turniej to ok. 2 lat intensywnych prac.
1.    Koncepcja techniczna
2.    Pierwszy prototyp
3.    Koncepcja wizualna
4.    Testy w laboratorium i tunelu aerodynamicznym
5.    Ocena możliwości produkcji seryjnej
6.    Ocena dotychczasowych testów
7.    Zmiany i korekty
8.    Pierwsze testy na boisku
9.    Ocena piłki
10.    Drugi etap testów na boisku
11.    Ocena piłki
12.    Finalne poprawki
13.    Ostatnie testy laboratoryjne
14.    Testy i ocena przez piłkarzy, sprawdzanie wytrzymałości
15.    Ocena testów, recenzja projektu
16.    Zakończenie testów producenckich
17.    Zatwierdzenie przez FIFA
18.    Zatwierdzenie przez UEFA
19.    Rozpoczęcie produkcji
20.    Wprowadzenie do sprzedaży
21.    Dostarczenie piłek federacjom piłkarskim
22.    Rozpoczęcie zawodów piłkarskich

Historia
1972 Telstar Mexico. Rewolucyjna piłka zbudowana z 32 skórzanych paneli pokrytych poliuretanową powłoką (technologia Durlast), dzięki czemu wzrosła jej odporność na wilgoć.
1976 Telstar. Firma Adidas ulepszyła technikę laminowania poliuretanem, dzięki czemu piłki były jeszcze mniej podatne na nasiąkanie wodą podczas gry w deszczu.
1980 Tango River Plate. Piłkę (pokrycie w ulepszonej technologii Durlast) ozdobiono trójkątnymi elementami graficznymi, które na długie lata stały się wyróżnikiem linii Tango.
1984 Tango Mundial. Pierwsza piłka zaprojektowana specjalnie na Mistrzostwa Europy (a nie wzięta z mundialów, jak poprzednie). Wykonana nie ze skóry, lecz warstw poliuretanu, co zwiększyło amortyzowanie kopnięć.
1988 Tango Europa. Kolejna ewolucja słynnej piłki, w której Niemcy po raz kolejny ulepszyli technologię poliuretanową i zabezpieczenie szwów przed przenikaniem wilgoci.
1992 Etrusco Unico. Piłka zaprojektowana pierwotnie na mistrzostwa świata w 1990 r. we Włoszech — stąd ozdobiono ją motywem lwich głów zaczerpniętym z kultury Etrusków.
1996 Questra Europa. Pojawia się technologia pianki poliuretanowej polepszającej wyczucie piłki i jej amortyzację. Ozdobnikiem są róże symbolizujące gospodarza turnieju — Anglię.  
2000 Terrestra Silverstream. Tym razem na tapecie jest nowa generacja pianki poliuretanowej, jak też ozdobniki inspirowane rzekami i morzem w Holandii oraz Belgii.
2004 Roteiro, czyli wielka rewolucja: pierwsza w historii piłka stworzona bez użycia szwów. Zamiast nich zastosowano technologię zgrzewania paneli. Stylistyka i nazwa nawiązują do portugalskiego podróżnika Vasco da Gamy.
2008 Europass. Panele nowej piłki mają specjalną teksturę, która zapewniła lepsze prowadzenie piłki i chwytanie jej przez bramkarzy. Zdobienia nawiązują do oldskulowych piłek Telstar


Dodał(a): ckm.pl Środa 15.02.2012