Tęgie chłopy

Powszechnie utarta jest opinia, że kto ma brzuszek ten ze sportem jest na bakier. Czy oby na pewno?

sumo

 Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u

Uprawiane od VIII w. sumo jest narodowym japońskim sportem. Walki odbywają się okrągłym ringu o średnicy 4, 5 metra. Sumo to nie tylko sport, to także wielka symbolika.

W celu oczyszczenia areny przed każdą walką zawodnicy rzucają na ring garść soli zmieszanej z piaskiem.  Aby pozbyć się złych mocy charakterystycznie przestępują z nogi na nogę. W celu oczyszczenia rąk kłaniają się na środku ringu, po czym kucają. Pod ringiem składane są ofiary dla bogów, nad nim jest charakterystyczny okap, nawiązujący do dawnych walk, które odbywały się w świątyniach. Sędzią walki może być tylko Japończyk, wywodzący się z sędziowskiej rodziny. Zawodnicy podzieleni są na dywizje. W każdej z nich znajdują stopnie.


Sama walka jest teoretycznie prosta. Polega na wypchnięciu przeciwnika poza matę bądź przewrócenia go za pomocą rzutów czy uderzeń.

Przez wiele stuleci nie do pomyślenia było, aby ten sport uprawiali inne niż japońska nacje. W latach 90. XX wszystko zaczęło się zmieniać. Jako pierwsi w szeregi Sumo wkroczyli amerykanie. Od 1996 r. japoński sport można uprawiać także nad Wisłą. Polscy sumocy należą do ścisłej czołówki światowej, z każdej wielkiej imprezy przywożą medale indywidualne jak i drużynowe.


Dodał(a): Ostatni mohikanin Czwartek 01.03.2012