Ćwicz jak orzeł

Nieważne, czy jesteś świetnie zbudowany i silny, czy mały i szybki. Futbol amerykański (FA) to sport, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Musisz tylko być zdeterminowany i – co najważniejsze – umieć pracować w zespole. Bo w pojedynkę nie masz szans!

football amerykański

Zaprawa
– Na siłowni trenujemy 3–4 razy w tygodniu – mówi Jan Cenkier. – Wykonujemy głównie ćwiczenia ogólnorozwojowe, ale największy nacisk kładziemy na rozwój mięśni nóg i pleców. Do tego dokładamy ćwiczenia na wytrzymałość (biegi interwałowe). W sezonie startowym siłę i wytrzymałość trenujemy coraz mniej, a główny nacisk kładziemy na trenowanie szybkości (np. wyścigi w rzędach), taktyki (planowanie akcji) oraz techniki (staranne wykonywanie elementów gry). 


Full kontakt
– Futbol amerykański to sport kontaktowy i urazowy – wyjaśnia Janek. – Dlatego więc bardzo ważnym elementem treningu, oprócz elementów fizycznych, jest psychiczne przygotowanie gracza na twardą męską walkę na boisku.


Dieta
Zawodnicy FA jedzą 5–6 posiłków dziennie, zawierających głównie węglowodany, w mniejszej ilości białka i tłuszcze.– Na śniadanie płatki owsiane lub jajka z ciemnym pieczywem – wylicza Cenkier. – Kolejne cztery posiłki składają sgłównie z ryżu lub makaronu, mięsa lub ryb i dużej ilości surówek warzywnych. Wieczorem – odżywka białkowa.


Kulinarne grzechy
– Zdarzają się jakieś słodycze, piwo, czasem wino – śmieje się Cenkier. – O wódce nie ma mowy. Jest takie powiedzenie: porządna pijatyka to tydzień treningów „w plecy”. To prawda.


Zasady
Mecz odbywa się na prostokątnym boisku zbliżonym rozmiarami do piłkarskiego. Obie drużyny wystawiają po 11zawodników. Mecz składa się z czterech 12–minutowych części, a trener może wymieniać każdego zawodnika dowolną ilość razy. Zasady zdobywania punktów są rozbudowane (premiowane są nie tylko „gole”, ale też specyficzne zagrania więc nie będziemy ich opisywać. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, odwiedź stronę www.pzfa.pl

JAN CENKIER Linebacker drużyny Warsaw Eagels, mistrzów Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Silny, pewny siebie i zdecydowany. Prywatnie – magister inżynier technologii żywności. Pracuje w sklepie z odżywkami dla sportowców.


Dodał(a): ckm.pl Piątek 02.03.2012