Eko siłownie. Jak wkrótce będą wyglądać kluby fitness

Siłownie to istne pożeracze energii. Stopniowo jednak wprowadza się rozwiązania, dzięki którym dodając sobie energii, oszczędzasz jednocześnie jej zużycie w klubie fitness.

small cardio_silownia_sportsart.jpg


Branża fitness w ostatnich latach rosła bardzo gwałtownie i chodzenie na siłownię wpisało się na stałe w styl życia wielu z nas. Bycie zdrowym, zgrabnym i silnym urosło do rangi wartości. Z drugiej strony również nie sposób zauważyć coraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Dlaczego by tych dwóch nurtów nie połączyć ze sobą i pokazać możliwości, jakie daje oszczędzanie energii na siłowni?

Siłownia a zużycie energii elektrycznej

Siłownie pobierają olbrzymie ilości energii elektrycznej. W zasadzie każda maszyna do ćwiczeń pobiera prąd, a do tego na salach fitness można znaleźć wiele innych urządzeń elektrycznych: telewizory, komputery, lodówki, oświetlenie, klimatyzacja, sprzęt grający. Tych urządzeń jest mnóstwo i każde z nich generuje koszty.

Zarządzanie energią w klubach fitness

Niektóre kluby fitness zaczynają myśleć o własnych źródłach generowania energii, na przykład panelach słonecznych, jednak siłownie często znajdują się w większych obiektach, chociażby w galeriach handlowych, i takie rozwiązanie nie wchodzi w grę.

Z kolei prowadzenie dobrych praktyk wśród pracowników może dać w ostatecznym rozrachunku niewielkie efekty. Chodzi chociażby o wyłączanie lub automatyczne wprowadzanie w stan uśpienia urządzeń fitness tak, aby pracowały jedynie wtedy, gdy są używane. Jednak czy to wystarczy?

ecopowr.jpg

Ekologiczny sprzęt do siłowni

Podczas analizy wydatków bardzo często okazuje się, że bardzo istotnym elementem w zużyciu energii całego klubu są maszyny do ćwiczeń. Dlatego coraz więcej klubów fitness rozważa inwestycję w odpowiednie urządzenia.

Na rynku fitness pojawiają się coraz to nowsze innowacyjne rozwiązania. Szczególnie wart uwagi jest profesjonalny sprzęt, który pozwala zamienić energię kinetyczną osoby ćwiczącej w prąd, a następnie tym prądem zasilić nie tylko daną maszynę, ale także przekazać go do innych urządzeń elektrycznych. Takie rozwiązania oferuje producent sprzętu na siłownię SportsArt Fitness. Jego rozwiązania możemy już znaleźć w wielu miejscach w Polsce, na przykład w popularnej sieci Calypso.

Jakie maszyny można spotkać z takimi funkcjami?

Odpowiednio dobrane wyposażenie klubu fitness jest w stanie przetworzyć kinetykę na elektrykę. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ćwiczący podczas treningu kardio wydziela dużą ilość energii w stosunkowo krótkim czasie przy jednoczesnym dość długim czasie trwania treningu. Dzięki temu wśród profesjonalnych maszyn fitness, które generują energię, można odnaleźć rowerki, bieżnie, eliptyki i steppery.

6aqvXzXgx3y2ppe.jpg

Zalety eko-sprzętu do siłowni

Profesjonalne siłownie mogą bardzo skorzystać wprowadzając do swojej oferty ekologiczne rozwiązania. Takie rozwiązania może również zastosować siłownia hotelowa. Główne korzyści to oczywiście przyjazność dla środowiska, ale również mniejsze rachunki za prąd i niezależność energetyczna siłowni.

Dużą zaletą jest też brak konieczności poniesienia dodatkowego wysiłku związanego z aranżacją siłowni. Ludzie i tak przychodziliby na siłownię i korzystali z maszyn. Pod względem wysiłku nie ma żadnej różnicy, ale pod względem świadomościowym zmiana jest ogromna.

Aby sprzęt fitness miał okazję wykonać swoje zadanie energetyczne, najkorzystniejsze jest zainwestowanie od razu w większy wolumen urządzeń, które będą w stanie wprowadzić realną zmianę w funkcjonowaniu klubu fitness.

Inne formy dbania o środowisko

Oszczędzanie energii to tylko jedna z możliwości dbania o środowisko. Pozostaje również szereg innych zmian, jakie wprowadzają świadome ekologicznie siłownie. Przede wszystkim jest to optymalizacja zużycia wody, aby zużywano jej tylko tyle, ile jest potrzebne. Przestrzegane są też zasady segregacji odpadów tak, by nadawały się do recyklingu. W miarę możliwości ogranicza się też jednorazowe odpady. Bywalców klubów fitness zachęcają one zaś do podejmowania bardziej ekologicznych działań, nie tylko na siłowni, ale także poza nią.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 22.09.2020