Dieta wegańska: lepsza koncentracja, gorsze libido

Bracia bliźniacy podjęli się nietypowego wyzwania: jeden z nich przeszedł na restrykcyjną dietę wegańską , z kolei drugi w tym samym czasie zajadał się mięsem. To dało możliwość porównania bardzo podobnych genetycznie organizmów i wpływu jadłospisu na ciało.
Pochodzący z Wielkiej Brytanii bracia Hugo i Ross postanowili sprawdzić, jak zachowają się ich organizmy, kiedy jeden z nich całkowicie odstawi produkty mięsne, a drugi nie będzie ograniczał się w diecie. Mężczyźni podeszli do sprawy na poważnie, bo nie skończyło się selfie w siłowni i stawaniu na wadze. Bracia zaprosili do współpracy naukowców z King’s College, którzy kontrolowali ich poziom masy ciała, cholesterol oraz ilość tkanki tłuszczowej. 

CZYTAJ TAKŻE: SIŁOWNIE, BASENY SOLARIA. NOWE ZASADY KORZYSTANIA

Jak donosi serwis Bored Panda eksperyment trwał 12 tygodni i przez połowę tego okresu Hugo i Ross prowadzili trening wytrzymałościowy. W tym czasie Hugo został weganinem, a Ross nie trzymał żadnej szczególnej diety, ale starał się spożywać dużo mięsa. Rezultaty okazały się dość zaskakujące. 

Dieta wegańska przyczyniła się do nieznacznego spadku wagi oraz redukcji tkanki tłuszczowej o 1%. Zmniejszył się również poziom cholesterolu, a także wzrosła koncentracja. Na tym jednak dobre wiadomości się kończą – Hugo skarżył się na znaczący spadek libido. 

Mięsożerny bliźniak nieco przytył, powiększyła się jego masa mięśniowa oraz zaobserwował wzrost tkanki tłuszczowej z poziomu 13 % do 15 %. Bracia zapowiedzieli, że powtórzą eksperyment, żeby uzyskać pełny obraz wpływu diety na ciało. Mamy jednak nadzieję, że zamienią się rolami, bo wieczne bycie bliźniakiem z obniżonym libido może mieć opłakane skutki. Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 05.06.2020