Świnia z rożna

Dziś kobiecie nie zaimponujesz nowym samochodem ani bukietem kwiatów. Upiecz dla niej prosię!
prosię na rożnie


Trudno o bardziej męską strawę niż prosię z rożna. Już pan Zagłoba herbu Wczele uwielbiał świninę, gdyż po niej najlepiej wchodził mu do głowy jego ulubiony trunek, miód pitny: - Prosiak na obiad więc miód jest grzeczniejszy! – zwyczajowo odpowiadał na pytanie, co wypada podać polskiemu rycerzowi po posiłku. A przyrządzenie prosiaka z rożna jest proste jak budowa cepa lub rzeczonego rożna, na który tuszę nabić trzeba. Problemem jest jedynie czas, bo pieczenie trwać może więcej niż dwie godziny! Musisz zatem w międzyczasie siebie i swoją niewiastę obficie miodem piwnym lub  piwem raczyć!

Prosię  o uśmiech
Najlepiej kupować prosiaki na wsi, u chłopków. Zwierzątka takie są najzdrowsze, a poznać to można łatwo po ich jakby uśmiechniętym ryjku.

Jak to zrobić?
Bywa, że mamy problem z kupnem prosięcia. Najłatwiej jest na wsi, na targu, gdzie za młodego kilkukilogramowego prosiaczka zapłacimy ok. 200 zł. Drożej jest w supermarketach, ale tam przynajmniej  nie musimy już płacić nikomu za ukatrupienie maleństwa. Ponadto potrzebujemy soli, majeranku, masła, słoniny oraz piwa! Miód pitny też jest konieczny, ale tylko po to, by  upieczone prosię tym przednim trunkiem zapijać!

Produkcja
Rozetnij brzuch prosiaka, wypatrosz go i umyj. Wnętrze natrzyj solą i majerankiem.

Tylne i przednie nogi zwierzaczka zwiąż, a skórę między głową a szyją głęboko przetnij. Prosię teraz posól z zewnątrz i nadziej na rożen.

Piecz prosię, pamiętając, by ciągle obracać je na rożnie i z  umiarem polewać roztopionym masłem oraz piwem.

Prosię o wadze do 6 kg wymaga ok. 2-3 godzin pieczenia, a większe, takie do 8 kg – jeszcze dłuższego.
Podajemy prosiaka z białą fasolą, chrzanem, musztardą lub  ostrymi sosami. Pasują zarówno te polskie, tradycyjne jak np. sos tatarski, oraz egzotyczne: meksykańskie bądź tajskie.




Dodał(a): CKM Piątek 19.10.2012