Nowości wydawnicze

Naćpana nastolatka zdradza swoje fantazje seksualne, duchy straszą w Krakowie, były żołnierz wali wszystkich po mordach, miasto staje w ogniu, a pewien marynarz walczy na wojnie. Tak dzieje się na kartach subiektywnie wybranych książek i komiksów, które zostały wydane w naszym kraju w ostatnim czasie.
Mapa-Cieni-by-Krzysiek.jpg

fot.:Krzysztof Biliński
W ostatnich tygodniach na półkach księgarskich pojawiło się wiele ciekawych propozycji wydawniczych na spędzanie letnich wieczorów. Znajdzie się coś dla dużych chłopców, a także dojrzałych mężczyzn. Jeśli nie lubisz mutantów i Marvela możesz poczytać o mózgach króli, duchach albo anarchistach. Zawsze też miło jest odwiedzić pewne polskie osiedle.

1.jpg
Mapa cieni: Kraków
red. Michał Stonawski, Krzysztof Korsarz Biliński
wyd. Van Der Book

Polscy autorzy piszący horrory w natarciu! Na kanwę wzięli nawiedzone miejsca w Krakowie i jego okolicach. Powstanie antologii poprzedzone było skrzętną dokumentacją. Redaktorzy jeździli po domach, dzielnicach, czy wioskach, w których rzekomo straszy i stworzyli na tej podstawie serię reportaży. Następnie swoją cegiełkę dorzucili obdarzeni niecodzienną wyobraźnią pisarze, którzy popełnili opowiadania dotyczące każdej historii. W efekcie czytelnik otrzymuje wyjątkową książkę łączącą w sobie publicystykę i beletrystykę. Cel był jeden. Wywołać strach i dreszczyk emocji. I to zdecydowanie się udało. Odważysz się sięgnąć po tę pozycję?

2.jpg
Punisher Max. Tom 1
scen.: Garth Ennis
rys.: Lewis LaRosa, Leandro Fernández
wyd.: Egmont

W marvelowskiej serii Max pojawiają się komiksy skierowane do dorosłego czytelnika. Postaci nie stronią od przekleństw, a kadry opływają brutalnością. Punisher nigdy nie należał do delikatnych bohaterów, a w tym wydaniu jest jeszcze bardziej bezkompromisowy niż zwykle. Ewidentnie zmęczonego już życiem Franka Castle chce zwerbować CIA. Kiedy członkowie agencji są blisko osiągnięcia celu, do gry wchodzi mafia. Były żołnierz ponownie staje do walki. Każdy z zebranych w albumie zeszytów aż kipi od przemocy i testosteronu. Scenarzysta stworzył prawdopodobnie najlepszą opowieść, przerabiającą traumę Amerykanów po ataku na World Trade Center, pokazując pogrążony w chaosie kraj, niepotrafiący poradzić sobie z przeszłością i drążony przez plagę przestępczości. Garth Ennis nie bierze jeńców, dlatego nie zdziw się, jeśli w trakcie lektury, na jednej z plansz zobaczysz faceta niosącego swojego penisa w szklance. Za sprawą oprawy graficznej, czytanie przypomina oglądanie dobrego filmu akcji, w którym nie ma przerwy od krwawej jatki.

3.jpg
Miasto w ogniu
Garth Risk Hallberg
wyd.: Znak

Nowy Jork, druga połowa lat 70. ubiegłego wieku. To może oznaczać tylko jedno. Debiutujący autor przenosi nas do świata pochłoniętego anarchią. W trakcie lektury wręcz słychać punkowe piosenki, co zresztą ułatwia forma wybrana przez pisarza. W obszernej książce Hallberg łączy wiele wątków, tym samym tworząc portret społeczeństwa żyjącego w dziwnych czasach, jednocześnie nie zapominając o odpowiednim prowadzeniu opowieści. Poszczególne historie spaja intryga kryminalna. Świat przedstawiony zgodnie z obietnicą daną w tytule pochłania ogień. Język jest ostry, a rock&rollowa przejażdżka po amerykańskim mieście szalona. Ciężko oderwać się od lektury.

4.0.jpg3.1.jpg
Osiedle swoboda. 1&2

scen. i rys.: Michał Śledziński
wyd.: Kultura Gniewu

Raczej żadnemu fanowi medium komiksowego w naszym kraju „Osiedla Swobody” nie trzeba przybliżać. W ręce czytelnika wpada kompletne wydanie wszystkich zeszytów stworzonych przez Śledzia, z czego pierwszy album zawiera odcinki ukazujące się na łamach kultowego magazynu „Produkt”, a drugi to zbiór samodzielnej, liczącej sześć odcinków serii. Autor zaprasza nas do swojego świata, które ogranicza się do tytułowego osiedla. Jego mieszkańcy, z nastolatkiem Smutnym na czele przeżywają niezwykłe przygody. Polskie blokowisko nigdy wcześniej, ani później nie było tak absurdalnym i magicznym miejscem. I chociaż znamy opowiadane historie na pamięć, to podczas lektury, zabawa jak zawsze jest przednia.

5.jpg
Dziwne przypadki ludzkiego mózgu

autor: Sam Kean   
wyd.: Feeria

Autor podjął się zadania zebrania w jednej książce najdziwniejszych przypadków, zapisanych kiedykolwiek na kartach neurochirurgii. Historie poszczególnych postaci historycznych, w tym królów i prezydentów, są niewiarygodne. A kolejne udokumentowane anegdoty czyta się jak bardzo dobry kryminał. Postaci przeżyli różne wypadki, błędy lekarzy, albo cierpieli na nieuleczalne choroby. W ich umysłach coś się poprzestawiało, przez co utracili lęk przed śmiercią, zaczęli notorycznie kłamać, albo zostali pedofilami. Ta książka nie podaje konkretnych odpowiedzi dotyczących najbardziej tajemniczego ludzkiego organu, a rodzi wiele pytań. Niemniej zabawa jest przednia, a wniosek jeden. Żaden z nas nie chciałby być bohaterem większości z tych opowieści.

6.jpg
Wieczni Batman i Robin
scen.: Scott Snyder, James Tynion IV
rys.: Tony S. Daniel, Steve Orlando, Tim Seeley
wyd.: Egmont

Nie spodziewaj się częstych spotkań z Mrocznym Rycerzem na kartach tego komiksu. Po ostatnim starciu z Jokerem Bruce Wayne stracił pamięć. Jego miejsce zajął komisarz Gordon, ale to również nie on jest tutaj najważniejszy. Kiedy okazuje się, że ktoś poluje na Robinów, pomocnicy Człowieka Nietoperza zawierają przymierze i rozpoczynają polowanie na tajemniczą Matkę, z którą prawdopodobnie zamaskowany mściciel kiedyś zawarł pewną transakcję. Spirala tajemnic nakręca się z każdą stroną. Nie brakuje również odpowiedniej nawalanki. Jest coraz szybciej, goręcej i mocniej. Od tej szalonej jazdy rollercoasterem można dostać zadyszki.

7.jpg
Zimowy monarcha
autor: Bernard Cornwell
wyd.: Otwarte

Pierwszy tom trylogii Arturiańskiej Bernarda Cornwella. Autor opowiada historię Artura dzierżącego w rękach niezwykły miecz Excalibur i muszącego zaprowadzić porządek w ogarniętej chaosem Brytanii. Kraj zżerają konflikty i walka o władzę po śmierci króla Uthera. Tymczasem armie saskie szykują się do ataku i tylko główny bohater może je powstrzymać. Klasyczna mityczna opowieść zyskuje tajemniczy, mroczny i oniryczny wymiar. Powieść ta jest bardziej emocjonująca od ostatnich sezonów „Gry o tron” i tak samo, o ile nie bardziej, brutalna.

8.jpg
Cage Max
scen.: Brian Azzarello
rys.: Richard Corben
wyd.: Mucha Comics

Blaxpoitation. To wszystko co powinieneś wiedzieć o tym komiksie. Akcja dzieje się w niebezpiecznej amerykańskiej dzielnicy. Główny bohater to znany skądinąd mięśniak do wynajęcia. Za odpowiednią cenę spuści łomot każdemu. O pomoc prosi go matka zastrzelonej przypadkowo dziewczynki. W trakcie rozwiązywania zagadki kryminalnej, wejdzie w sam środek walki między kilkoma gangami i zechce wykiwać wszystkich. Bo jak na pozbawionego skrupułów wielkiego czarnoskórego faceta przystało, dba tylko o własny interes. Nie fabuła jest tu jednak najważniejsza, a dobra zabawa. Kadry aż kipią od kiczu, akcji i dziwnych sytuacji.

9.jpg
Sekretny dziennik Laury Palmer

autor: Jennifer Lynch
wyd.: Znak

Na początku lat 90. każdy telewidz zadawał sobie jedno pytanie. Kto zabił Laurę Palmer? Odpowiedzi nie otrzymał do dzisiaj i trzeci sezon serialu, który właśnie trwa, raczej tego nie zmieni, podobnie jak zapiski samej ofiary. W książce bohaterka opisuje swoje sny, życie, a także wyuzdane fantazje seksualne i narkotykowe tripy. Wszystko to pogrąża historię małego miasteczka Twin Peaks w jeszcze większej tajemnicy. Niemniej jeśli jesteś fanem dzieła Davida Lyncha, jest to pozycja obowiązkowa.

10.jpg
Corto Maltease. Pod znakiem Koziorożca. Tom 2
scen. i rys.: Hugo Pratt
wyd.: Egmont

Drugie spotkanie ze słynnym piratem jest równie interesujące i emocjonujące co pierwsze. W czasie I Wojny Światowej szukający spokoju, tytułowy marynarz zostaje poproszony o pomoc w odnalezieniu zatopionego, starożytnego kontynentu Mu. W mistycznej otoczce, bo główny bohater będzie miał do czynienia z czarną magią, rozgrywa się awanturnicza historia szpiegowska. Corto jak zwykle wykaże się wysokim ilorazem inteligencji i wielkim sprytem, ale czy uda mu się oszukać wszystkich przeciwników? Pełno tu zwrotów akcji, egzotyki i przygodowych wątków. Każdy mężczyzna, który ma problem z dorośnięciem, znajdzie coś dla siebie.

11.jpg
Strażnicy Galaktyki/All-New X-Men. Proces Jean Grey

scen: Brian Michael Bendis
rys.: Sara Pichelli, Stuart Immonen, David Marquez
wyd.: Egmont

X-Meni z przeszłości utknęli w teraźniejszości, która jest ich przyszłością. Trochę to skomplikowane, ale w trakcie lektury ma sens, szczególnie jeśli uważnie śledzisz losy komiksowych mutantów. Jean Grey jeszcze nie połączyła się z Phoenixem, a tym samym nie popełniła zbrodni, o jaką jest oskarżana przez Imperium Shi’ar. Mimo to ma stanąć przed międzygalaktycznym sądem. Na ratunek rusza grupa znana jako Strażnicy Galaktyki, ich nowi sprzymierzeńcy i młodzi członkowie szkoły Charlesa Xaviera. Nie brakuje humoru, akcji i kosmicznych nawalanek. Znajdziesz tu wszystko za co uwielbiasz serie Marvela.

12.jpg
Hawkeye. Moje życie to walka

scen.: Matt Fraction
rys.: David Aja, Javier Pulido

Jeśli myślałeś, że Hawkeye to najmniej interesujący członek Avengersów, po tym komiksie zmienisz zdanie. Clint Barton pragnie pomóc mieszkańcom swojego bloku utrzymać swoje mieszkania, z których chce ich wyrzucić obecny właściciel. Będzie musiał pokrzyżować plany mafii. Pomoże mu w tym Kate Bishop należąca do Young Avengers. Pełno tu akcji, pościgów, strzelanin i dobrego humoru. Fabuła nie zwalnia nawet na moment, czyniąc z łucznika błyskotliwego i zawsze wzbudzającego sympatię bohatera.

13.jpg
Miesiąc miodowy na safari
scen. i rys.: Jesse Jacobs
wyd.: Kultura Gniewu

„Miesiąc miodowy na safari” to opowieść dziwna i niepowtarzalna. Autor zaprasza nas do surrealistycznego świata, pełnego niespotykanych na naszej planecie gatunków roślin i zwierząt. Przewodnikami po nim są nowożeńcy i ich przewodnik. W trakcie swojej podróży odkryją o sobie przerażające prawdy. W tej historii miłość przeplata się z popadaniem w szaleństwo, jakby były jednym i tym samym.

14.jpg
X-Men – Mordercza geneza
scen.: Ed Brubaker
rys.: Trevor Hairsine, Pete Woods
wyd.: Egmont

X-Meni w bardzo mrocznym wydaniu. Grupę mutantów prześladują sekrety sprzed lat, a dokładniej błąd popełniony w odległej przeszłości przez Charlesa Xaviera. W czasach, kiedy ludzie nienawidzą i boją się innych, przyjdzie im walczyć z groźnym przeciwnikiem, z którym nawet Wolverine nie może się równać. Przez niedopowiedzenia, lektura trzyma w napięciu od początku do końca. Ed Brubaker pokazuje swój scenariopisarski kunszt, dopisując ważny rozdział w mitologii przedstawianych postaci. Zyskują one zupełnie inne oblicze. Jaskrawe kolory i oprawa graficzna często kontrastują z tematem opowieści, tworząc wspólnie duszny i niepowtarzalny klimat. Czyta się jednym tchem.

ZOBACZ GALERIĘ SEKSOWNEJ COSPLAYERKI





Dodał(a): Rafał Christ Sobota 24.06.2017