Grillmania

Dowiedz się, jak kulturalnie zabłysnąć podczas wiosennego grilla i sprawić, aby rodzina i znajomi uznali, że w grillowaniu mięs masz czarny pas!
przepisy na grilla


Zwykle jest tak: znajomi dzwonią akurat wtedy, gdy próbujesz dojść do porozumienia z kacem i mówią, że za pół godziny wpadną do ciebie na grilla. Walcząc z grawitacją i zamkiem w drzwiach, wytaczasz się do sklepu na rogu, tam kupujesz kilka kawałków mięsa, słoik musztardy, butelkę keczapu, parę piw i jakieś czipsy. Potem chlust podpałki na węgiel drzewny, zapalniczka i już wrzucasz mięso na ruszt... Stop! Nim popełnisz kolejny raz te same błędy, przeczytaj nasz materia ł . Wtedy sięgniesz po coś innego niż kiełbasa czy karkówka, a jeśli uformujesz burgery, wysmarujesz steki marynatą i przygotujesz żeberka, to wyjdą z nich smaczne potrawy. Tak będzie pod warunkiem, że zapamiętasz kilka prostych zasad, dzięki którym twoje grillowanie zmieni się w sztuk ę!

BURGER
● Najlepsze powstają z  łopatki wołowej, ten kawałek krowy jest dość tłusty, dzięki czemu mięso będzie soczyste.
● Wołowina nie jest szczególnie aromatyczna. Dlatego nie bój się eksperymentować z przyprawami! Sól, pieprz, cebula, czosnek, kumin, chili czy cukier trzcinowy są mile widziane.
● Dobry burger z grilla winien mieć ok. dwóch centymetrów grubości. Tu eksperymentowanie nie ma sensu. Cieńsze „kotlety” wyschną na grillu, grube będą niedopieczone.
● Burger nie potrzebuje długiego grillowania. Za to wymaga dobrze rozgrzanego grilla (powyżej dwustu stopni Celsjusza). Przewróć kotlet tylko raz, gdy poczujesz, że mięso nie przywiera już do rusztu i daje się łatwo podnieść łopatką.

STEK
Przyzwyczaiłeś się, że kawał mięsa z grilla musi być wieprzową karkówką, ale w tym sezonie spróbuj wołowiny!
● Nigdy nie wrzucaj na ogień mięsa wyjętego chwilę wcześniej z lodówki. To recepta na kulinarną porażkę. Najlepszy przepis jest taki: nacierasz mięso marynat ą , pozwalasz mu nabrać smaku w lodówce, a pół godziny przed grillowaniem przekładasz stek do temperatury pokojowej.
● Steki wymagają uwagi. Procesy zachodzące w mięsie podczas grillowania powodują, że łatwo przegapić moment, gdy stek przechodzi np. z fazy krwistej do średnio wypieczonej. Trwa to minutę, dwie. Dlatego sprawdzaj miękkość i kolor steków – lepiej zdjąć je za wcześnie, ni ż podać węgielki. Przyda się też termometr do mierzenia temperatury mięsa.

ŻEBERKA
Wieprzowe żebra oferują niebiańskie doznania podniebienia, ale przyrządzenie tej potrawy to wyższa szkoła jazdy. Kluczem jest bowiem powolne długotrwałe pieczenie oraz pilnowanie stałej temperatury. Szybko niczego tu nie zwojujesz, a możesz jedynie wszystko popsuć .
● Żeberka fajnie się grilluje, ale jeszcze fajniej wędzi. Do rozżarzonego węgla drzewnego dorzuć trochę namoczonych w wodzie, a następnie odsączonych drewienek dębowych, by uzyskać aromatyczny dym i w rezultacie pyszne żeberka.
● Cierpliwość to podstawa –  żeberka powinny spędzić na ruszcie cztery, sześć godzin. Przy założeniu, że pilnujesz niskiej i stabilnej temperatury żaru (ok. 120 st. Celsjusza).

BURN IN POLAND
Przedstawiamy wyniki sondy, którą umieściliśmy na CKM.PL jakiś czas temu. Oto ulubione przysmaki polskiego faceta!
50 procent mężczyzn najbardziej cieszy się, gdy na grillu skwierczy soczysta karkówka
15 procent naszych czytelników najchętniej wiosną wrzuca na ruszt dorodną kiełbasę
10 procent respondentów upiera się, że nic nie pobije smaku grillowanej kaszanki
9 procent badanych to indywidualiści – zamiast czerwonego mięsa wolą grillować... śledzie
16 procent, zamiast grillować, woli skupi ć się na piciu piwa i podrywaniu lasek

Nagrodę za najlepszy komentarz do sondy dostaje użytkownik „ratownik”, który podpowiada że przy grillu oprócz piwa i CKM otwiera „okno, bo strasznie się dymi w mieszkaniu od grilla”.

Dodał(a): Andrzej Chojnowski Sobota 20.07.2013