Active

Niedziela 09.06.2013, Michał Jośko

Jak wyrobić kondycję?

Chcesz lepszej kondycji? Jak zwiększyć wytrzymałość organizmu, doradzi Tomasz Lipiński, trener personalny przygotowujący do walk zawodników MMA

snadbag.jpg
Wal z grubej tuby

Nie zależy ci na ogromnym rozmiarze mięśni, lecz na zwiększeniu ich zdolności do znoszenia długotrwałego wysiłku? W takim razie zamiast przerzucać tony ciężkiego żelastwa, postaw raczej na dynamiczny trening, który zapewni ci kondycję triatlonisty. Oto przykłady ćwiczeń, które możesz wykonywać pojedynczo bądź też – to rozwiązanie o wiele skuteczniejsze – łączyć je w zestawy, czyli tzw. combosy. Każde z nich powinieneś wykonywać 30 – 60 sekund, po czym przejść do następnego. Po wykonaniu całego zestawu zrób sobie 60 – 120 s przerwy i zabierz się za powtarzanie combosów (liczba powtórzeń zależy od twojej kondycji). Trenuj 3 – 5 razy w tygodniu, przestrzegając zasady, że jeśli naprawdę dużo ćwiczysz, możesz (a wręcz powinieneś) dużo jeść. Zadbaj o dietę z wysoką ilością węglowodanów – to właśnie one są głównym źródłem energii umożliwiającej ci długotrwały wysiłek i osiągnięcie niesamowitej wytrzymałości.

pompki kopia.jpg Pompki z wykrokiem

Wzmacniasz:
Mięśnie klatki piersiowej i trójgłowe ramienia. W porównaniu ze zwykłymi pompkami świetnie trenują  się tu także mięśnie głębokie brzucha.

Wykonanie:

Robiąc pompki, staraj się dotykać kolanem łokcia.

W tym ćwiczeniu:

Ruchy w dół mają być spokojne i płynne. Powrót w górę może być bardziej zdecydowany.

Rzuty piłką
Wzmacniasz: Mięśnie brzucha i rąk.

Wykonanie:
Podnieś piłkę nad głowę, mocno napnij mięśnie brzucha i rzuć nią w dół tak mocno, jak tylko potrafisz. Niezwłocznie podnieś piłkę z ziemi, powtórz ćwiczenie itd. Kluczem do sukcesu jest tutaj dynamika oraz możliwie szybkie powtarzanie kolejnych rzutów. 

W tym ćwiczeniu:
Koniecznie pamiętaj, żeby ruch wychodził z całego ciała, nóg, pleców, a nie tylko rąk.
rzuty pilka.jpg

Wymachy sandbagiem
Wzmacniasz:

Mięśnie górnej części ciała (zwłaszcza obręczy barkowej) i nóg (szczególnie czworogłowy uda).

Wykonanie:
Nogi ustaw tak, żeby zapewnić sobie maksimum równowagi. Zacznij wymachy workiem nad głową, lekko uginając  przy tym nogi. Pamiętaj, aby co jakiś czas (wedle własnego uznania) zmieniać kierunek ruchu – od prawej do lewej i na odwrót.

W tym ćwiczeniu:
Zadbaj o to, aby ruch był jak najpełniejszy.

wymachy sandbagiem.jpg

Wskoki na ławkę

Wzmacniasz:
Mięśnie nóg.

Wykonanie:
Zacznij od półprzysiadu i wybij się obunóż. Wyląduj na ławeczce na ugiętych nogach, po czym przejdź do wyprostu. Teraz schodzisz (opcja dla mniej ambitnych) albo zeskakujesz w tył.

W tym ćwiczeniu:
Dobierz odpowiednią wysokość ławki. Przyjmuje się, że dla przeciętnego mężczyzny idealne będzie tutaj ok. 60 cm.

wyskoki lawka.jpg

jedzenie.jpg


suple.jpg