FIFA chce zwiększyć liczbę drużyn na Mistrzostwa Świata

Rada organizacji FIFA jednogłośnie podjęła decyzję o zmianie formatu święta fanów piłki nożnej i dopuszczeniu do zawodów dodatkowych 16 drużyn poczynając od turnieju w 2026 roku.

wc.jpg

Decyzja została podjęta jednogłośnie w oparciu o analizy, zawarte w raporcie w którym opracowano cztery różne opcje. W badaniach brano pod uwagę czynniki typu jakość zawodów, wpływ na rozwój piłki nożnej, infrastrukturę i koszta finansowe, jakie będzie to ze sobą nieść. Na przyszłych zebraniach rady, członkowie mają podjąć dokładne decyzje i wszystko ustalić. Zarządzenie ma wejść w życie od mistrzostw rozgrywanych w 2026.

Na zebraniach 9 stycznia 2017 roku członkowie podzielili się na 5 grup zajmujących się konkretnymi sprawami. A dokładniej była grupa zajmująca się piłką nożną kobiet, rozwojem technologicznym, zawodami, kwestiami finansowymi i strukturami organizacji FIFA. Kolejnego dnia podjęli decyzję o zwiększeniu liczby drużyn i zgodzili się na daty dotyczące Mistrzostw Świata w 2026 roku.

ms.jpg

Od 1998 roku do tej pory w Mistrzostwach Świata brały udział 32 drużyny. Jeszcze wcześniej, bo od 1982 roku drużyn było 24. Decyzję o rozszerzeniu podjęto, aby umożliwić grę większej liczbie drużyn z państw afrykańskich, azjatyckich i z Ameryki Północnej. Od 2026 roku w turnieju ma brać udział 48 drużyn. I chociaż liczba drużyn się zwiększy, członkowie zarządu nie planują żadnych innych zmian. Nowe rozporządzenie ma pozwolić na utrzymanie dotychczasowego kształtu zawodów. Czyli nie zmieni się liczba meczy dla każdej drużyn, a całość będzie trwała jak zwykle 32 dni. 48 drużyn ma zostać podzielone na 16 grup, po trzy drużyny w każdej. I po 2 drużyny z grupy będą przechodzić dalej.
Dodał(a): Adam Nawrocki Czwartek 12.01.2017