Cena sportu

Był na ustach całego świata. Miał wszystko - dosłownie. Teraz ma wspomnienia i chorobę Parkinsona ...

Ali Muhammad


Muhammad Ali urodził się 17 stycznia 1942 w Louisville jako Cassius Marcellus Clay. Swą przebogatą karierę bokserską zaczął za namową Joe E. Martina. Na ringach amatorskich, aż sześciokrotnie zdobywał Golden Gloves stanu Kentucky, dwukrotnie Golden Gloves USA. Wywalczył także złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie (1960) pokonując w finale Zbigniewa Pietrzykowskiego. Bilans amatorskich walk Claya to 100 zwycięstw i 5 porażek ! Pięknie, nie?! Bił wszystkich z wielką łatwością, ale co najlepsze było dopiero przed nim!

Wspinaczka na szczyt
Po zdobyciu mistrzostwa olimpijskiego Clay przeszedł na zawodowstwo. Pierwszą profesjonalną walkę stoczył 29 października 1960 r. z Tunneyem Hunsakerem, wygrywając na punkty.  Potem stoczył  19 walk, wygrywając wszystkie, w tym 15 przed czasem! Król nokautu! Poznał w tym czasie swego późniejszego trenera, Angelo Dundeego. Po zmianie religii w 1964 roku zmienił imię na Muhammad Ali. Walczyć chciał tylko na ringu, nie interesowało go bieganie ze spluwą w ręku. Odmówił wstąpienia do amerykańskiej armii i został aresztowany oraz pozbawiony licencji bokserskiej. Co prawda udało mu się uniknąć więzienia, ale zabroniono walczyć na terenie USA, przez co stracił 4 lata zawodowej kariery. Swój pierwszy tytuł mistrza świata zdobył w wieku 22-lat pokonując Sonny’ego Listona.

Atak najlepszą formą obrony
Przez kolejne lata Ali z powodzeniem bronił mistrzowskiego tytułu. Po powrocie na ring  po ponad czteroletniej przerwie pokonał Jerrrego Quarrego. Pięć miesięcy później Ali zaznał smak pierwszej w swojej karierze porażki. Pokonał go w marcu 1971 roku nieżyjący już Joe Frazier. Od porażki z Frazierem Ali rozbił w pył dziesięciu rywali i... doznał niespodziewanej porażki z Kenem Hortonem, na którym to wziął rewanż pół roku później.  Po walce z Frazierem Ali stanął w ringu naprzeciw mistrza świata Georga Foremna. Słynna 
„The rumble in the jungle” została uznana za wielu ekspertów jako walka wszech czasów! To  podczas tej niej Amerykanin opierając się o liny przyjmował ciosy rywala na gardę znakomicie znane kibicom szermierki na pięści na całym świecie. Ali znokautował Foremna w 8 rundzie. Ludzie na stojąco oglądali ten pojedynek!


Walki, które przeszły do historii
Rok później charyzmatyczny Don King zorganizował kolejną niezapomnianą walkę znaną kibicom jako „Thrilla in Manila.” Rozgrywaną w ekstremalnych warunkach walkę wygrał Ali. Po tej walce Ali odprawił z kwitkiem sześciu pięściarzy  i niespodziewanie stracił tytuł. Rok później odniósł swoje ostanie zwycięstwo w karierze, pokonując Spinksa w walce rewanżowej. Dwie ostatnie walki w karierze przegrał – kolejno z Larrym Holmsem i Trevor Berbickem. Bilans Allego na zawodowych ringach to 61 walk, 56 zwycięstw oraz 5 porażek. To według wielu ekspertów świata najlepszy bokser w historii!


 W chwili obecnej Ali zmaga się z chorobą Parkinsona.
Dodał(a): Ostatni mohikanin Piątek 10.08.2012