110 tys. prezerwatyw dla uczestników i inne ciekawostki na temat Igrzysk

Wreszcie, doczekaliśmy! W piątek 9 lutego ruszyły zimowe Igrzyska Olimpijskie w koreańskim Pjongczangu. A oto kilka ciekawostek i interesujących faktów na temat imprezy. Zapraszamy.
tass_TS072F5B.JPG

1. Pjongczang w liczbach. W Igrzyskach udział weźmie 2952 sportowców z 92 państw, w tym debiutanci z krajów takich jak: Ekwador, Erytrea, Kosowo, Malezja, Nigeria i Singapur. Całkiem egzotyczne towarzystwo!

2. Na Igrzyska pojechało 62 reprezentantów Polski, którzy wezmą udział w zawodach w 10 z 15 dyscyplin sportowych.

3. 12,9 miliarda dolarów – tyle kosztowała Koreę organizacja Igrzysk.

4. Premia dla polskich medalistów wynosi odpowiednio: 120 tys. zł za złoto, 80 tys. zł za srebro i 50 tys. zł za brąz.

5. Skocznia, na której rozpoczną zmagania nasi skoczkowie, znajduje się na… stadionie. Sam rozbieg jest elementem trybun, natomiast bula skoczni i miejsce do zatrzymania wychodzi już na płytę stadionu. Obiekt zostanie rozebrany po zakończeniu Igrzysk.

6. Najmłodszym uczestnikiem Igrzysk jest 15-letnia chińska snowboardzistka Meng Wu. Najstarszym - Kanadyjka Cheryl Bernard ma 51 lat i reprezentuje swój kraj w curlingu.

7. Organizatorzy przygotowali dla uczestników Igrzysk 110 tys. prezerwatyw. Koszyki z gumkami będą umieszczone w toaletach w wioskach olimpijskich, głównym centrum prasowym, wiosce medialnej i centrach medycznych.

8. 1200 – tylu agentów ochrony zostało wykluczonych z pracy podczas Igrzysk ze względu na epidemię. Przynajmniej 41 osób zostało przewiezionych do szpitala z powodu biegunki i wymiotów. Oby sportowcy byli niezagrożeni!

9. Norwescy kucharze olimpijczyków przez przypadek zamówili… 15 000 jaj. Pierwotnie chodziło o jedynie 1500 sztuk, jednak przez błąd w tłumaczeniu dostali ich 10 razy więcej. Finalnie ekipie udało się odesłać z powrotem 13500 jaj. Niezłe jaja!

Screenshot-2018-2-9 Trønder-Avisa on Twitter.png

10. W Korei sportowcy będą mieli okazję skosztować najpopularniejszego alkoholu na świecie. Jest to tzw. soju (czyt. sodżu), czyli destylat ryżu i batatów. Soju marki Jinro to, jak wspomnieliśmy, najpopularniejszy alkohol świata, którego sprzedaż roczna wynosi ok. 650 mln litrów. Jeśli natomiast po świętowaniu zwycięstwa ktoś przesadzi z soju, Koreańczycy na kaca polecają zupę haejangguk – wywar z kości wołowych z dodatkiem wołowej krwi.

ZOBACZ TEŻ GALERIĘ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH OLIMPIJEK:Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. TASS/Forum Piątek 09.02.2018