Po czym poznać dni płodne kobiety?

Ilu z nas z potrafi zorientować się, kiedy kobieta ma płodne dni? Odgadywanie tego to całkiem przydatna umiejętność, szczególnie zważywszy na fakt, iż jest wtedy większe prawdopodobieństwo, że randka skończy się u niej albo u Ciebie… Z drugiej strony, łatwiej też wtedy, byś przedłużył swój ród wcześniej niż planowałeś

dni plodne małe.jpg

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „PLoS ONE” pokazują, że w czasie dni płodnych cera pań robi się bardziej czerwona. Wynika to z faktu, że w trakcie owulacji (jedna z faz cyklu miesiączkowego, gdy dojrzała komórka jajowa uwalnia się do jajowodu i kobieta jest płodna) wydzielane są hormony, które powodują w minimalnym stopniu rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Jednak różnice te są niezauważalne. Dlaczego?

Badacze twierdzą, że w trakcie ewolucji naszego gatunku mechanizm ten został stłumiony, by ukryć zewnętrzne objawy zwiększonej płodności. Wedle autorów artykułu, ewolucja zastawiła na samców sidła!


Naukowcy przez 31 dni codziennie fotografowali twarze 22 kobiet bez makijażu. Używali aparatu, który w specjalistyczny sposób odwzorowywał barwy. Taka aparatura jest często używana do badań nad zdolnościami maskowania zwierząt lub roślin. Równocześnie badacze określali poziom hormonów płciowych we krwi badanych kobiet, a następnie wszelkie dane umieszczano na specjalnym kalendarzu. Z kolei powstałe zdjęcia poddano obróbce, gdzie wyodrębniono policzki badanych kobiet. Dzięki pomiarowi poziomu hormonu luteinizującego (LH), można było ustalić, kiedy wystąpiła owulacja i dni płodne – poziom LH jest wtedy maksymalny.

Ustalono, że najwięcej koloru czerwonego posiadały policzki kobiet w trakcie dni płodnych! Co więcej po owulacji policzki dalej przybierają lekko czerwone zabarwienie, które ustępuje w pierwszych dniach miesiączki. Istotnym faktem jest, że badane różnice są czterokrotnie mniej dostrzegalne niż minimalna wartość zmiany, jaką zarejestruje ludzkie oko.

Autorzy artykułu udowadniają, że kobiety wykształciły umiejętność ukrycia gotowości do zapłodnienia. Sugerują również, że jest to spowodowane faktem, że w przeciwieństwie do innych naczelnych, człowiek jest zainteresowany seksem w trakcie całego cyklu miesiączkowego samicy, a stosunek nie ogranicza się tylko do dni płodnych. By zapewnić sobie zainteresowanie mężczyzn przez cały miesiąc, kobiety dzięki ewolucji przestały dawać znaki, kiedy są gotowe do zapłodnienia.

źródło: livescience.com


Dodał(a): Bartosz Joda Czwartek 17.09.2015