Ulice z plastiku

Jeśli eksperyment w Rotterdamie się powiedzie, być może niedługo będziemy jeździć po modułowych drogach z plastiku. Wewnątrz mają skrywać czujniki natężenia ruchu, różne instalacje i drenaż do odprowadzenia wody. Taka ulica może być również podgrzewana.
plasticroad-1.jpg

Plastikowe drogi w ramach projektu PlasticRoad holenderskiego producenta VolkerWessels już wkrótce mają pojawić się w Rotterdamie. Możliwe to będzie dzięki współpracy z władzami miasta. Ulice składają się z prefabrykatów przygotowanych wcześniej w siedzibie firmy. Przywiezione na miejsce będą wymagały o wiele mniej czasu na montaż. Również ich demontaż stanie się prostszy i krótszy. Powstaną w 100% z odzyskanego plastiku, który w większości pochodzić będzie ze śmieci oceanicznych.

Patrząc na ilość i rangę zalet takiego rozwiązania, zastanawiające jest, dlaczego do tej pory nikt nie wdrożył tego w życie. Przede wszystkim konstrukcje będą lekkie, ale przy tym bardzo wytrzymałe – nawet trzykrotnie trwalsze niż klasyczne ulice asfaltowe. Ich modułowość nie tylko ułatwia produkcję i transport, ale i upraszcza remonty. W razie ich zniszczenia, wymienia się konkretny element.

plasticroad-2.jpg

Na plastikowych drogach auta poruszać się będą ciszej. Ale czy bezpieczniej – to okaże się po testach, do których firma zaprasza wszystkich majętnych zainteresowanych. VolkerWessels jako jeden z atutów wymienia możliwość produkowania prądu dzięki ich przełomowemu wynalazkowi. Najprawdopodobniej będzie to możliwe dzięki zamontowaniu wewnątrz modułów odpowiednich urządzeń odzyskujących energię. W środku znajdzie się również miejsce na instalacje elektryczne, sensory mierzące natężenie ruchu czy system odprowadzania wody. Gdy spadnie śnieg, ulica może być zdalnie podgrzana. Wytrzyma temperatury od -40 do 80 stopni Celsjusza.

Jeśli PlasticRoad wejdzie do powszechnego użytku, Polska i tak zapewne dostanie dziurawe moduły…

plasticroad-3.jpg





Dodał(a): Rich Giański / graf.: volkerwessels.com Czwartek 16.07.2015