Zmiana czasu wpływa na zdrowie

Dodatkowa godzina, którą spędziliśmy w łóżku w miniony weekend, to nie jest jedyna korzyść wynikająca ze zmiany czasu na zimowy. Naukowcy twierdzą, że dodatkowe 60 minut snu ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.

iStock-1172188202.jpg

Badania Uniwersytetu Colorado przeprowadzone na próbie 460 tys. osób dowodzą, że po zmianie czasu na zimowy, czyli cofnięciu zegarka o godzinę, liczba fatalnych w skutkach zawałów serca spada o 20 %. Z kolei po powrocie do czasu letniego i skróceniu snu o 60 minut, poziom ataków serca wzrasta o 25 %.

Zdaniem naukowców obserwowane zjawisko wiążę się z chronicznym niedoborem snu, który jest nieodłączną częścią współczesnego stylu życia. Ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie z kilkoma zarwanymi nocami, ale narastający deficyt nocnego odpoczynku ma dla naszego ciała fatalne konsekwencje.

Brak 7-8-godzinnego snu powtarzający się regularnie na przestrzeni 4 tygodni ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie i może prowadzić do wzrostu ryzyka zawału serca aż do 50 % niezależnie od predyspozycji rodzinnych i stanu zdrowia. Dlatego dodatkowa godzina snu, którą dostajemy w prezencie podczas zmiany czasu na zimowy, pozwala na uzupełnienie jego niedoboru i uniknięcie przykrych dolegliwości.

Z kolei uczeni z Uniwersytetu w Chicago alarmują, że niewystarczająca ilość snu trwająca ponad 5 lat trzykrotnie zwiększa ryzyko miażdżycy. Odsypianie w weekendy niczemu nie służy. Najlepszym rozwiązaniem jest ustalenie stałej godziny, o której kładziemy się spać. I - przynajmniej kilka razy w tygodniu – wczesne chodzenie do łóżka, w którym potrafi być naprawdę przyjemnie.


Sonda

Czy jesteś za zmianą czasu?






ZOBACZ TAKŻE: APLIKACJA PODA DŁUGOŚĆ ŻYCIA




Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 28.10.2019