Robot do polewania wódki

Gdyby chłopaki z AGH chcieli wprowadzić tego robota na rynek, bylibyśmy ich pierwszymi klientami. To, że wypijamy mniejsze ilości wódki spowodowane jest tym, że zawsze trwają między nami spory, kto ma polać.
robot-barman.jpg

Tylko studenci mogli wpaść na taki wynalazek. Pięciu z nich podbiło serca kolegów, redaktorów (zaręczamy, że nie tylko my znani jesteśmy z zainteresowań ziemniaczano – żytnio – pszenicznych) oraz wszystkich facetów, którzy w pijącym towarzystwie są najmłodsi – bo to na nich zazwyczaj spada obowiązek uzupełniania kieliszków. Tak naprawdę ucieszyć się mogą również barmani, bo gdy oni będą mieszać wymyślne koktajle, ta maszyna poleje zwykłe shoty.

Pięciu bohaterów (Jacek Pelic, Michał Kliś, Michał Zygmunt, Michał Jasiński, Konrad Adamczyk) z trzeciego roku robotyki i automatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej podczas największego w Polsce hackathonu (maratonu dla programistów) zaskoczyło swoją kreatywnością i praktycznym podejściem do technologii. Ich projekt "Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń niepołączonych" polega na tym, że mechaniczne ramię rozpoznaje ustawione pod nim kieliszki i rozlewa do nich płyn. Nie uroni przy tym więcej niż Ty po napełnieniu kilkunastu – kilkudziesięciu shotów.

Ostrzeżenie: po obejrzeniu tego filmu Wasz podziw dla kreatywności studentów AGH nieodwracalnie wzrośnie. Oglądacie na własne ryzyko!Tak jak pisaliśmy zakończyło się AGHacks. Jedną z nagród, ASTOR Challenge, wygrała ekipa studentów III roku automatyki i robotyki na WEAIiIB. Pięciu zdolnych Panów (Jacek Pelic (pomysłodawca), Michał Kliś, Michał Zygmunt, Michał Jasiński, Konrad Adamczyk) stworzyło projekt pt.: "Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń niepołączonych". Jak napisali do nas autorzy: "Stworzyliśmy system wizyjny do rozpoznawania położenia kieliszków, za pomocą TCP komunikowaliśmy się z robotemno i oprogramowaliśmy skubańca, efekt końcowy widzicie na filmie. Teraz będziemy chcieli stworzyć system nawigacji głosowej". Zdolna ekipa z "elektrycznego" po 48h ciężkiej pracy otrzymała w nagrodę: sterowniki PLC GE Versamax nano do realizacji własnych projektów, roczny wstęp do laboratorium firmy Astor na dokończenie projektu, voucher na darmowe szkolenie z zakresu robotyki oraz model manipulatora.Panowie, gratulujemy!

Posted by Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie on 26 październik 2015


Panowie wygrali wiele wartościowych nagród rzeczowych, ale również możliwość kontynuowania projektu w profesjonalnych laboratoriach. Chłopaki chcą teraz rozwijać system nawigacji głosowej robota. Co umożliwi elektronicznemu barmanowi przyjmowanie zleceń na inne trunki niż te, które wetknie się mu do metalowego chwytaka. Jeśli tego dokonają, wygrają dodatkowo dozgonny szacunek wielu facetów na całym świecie.





Dodał(a): Paweł Jaśkowski Czwartek 26.11.2015