PIT-28 – co to jest, kiedy złożyć i kogo dotyczy?

Podatnicy każdego roku muszą pamiętać o obowiązkowym rozliczeniu. PIT-28 to jeden z formularzy, który dotyczy osób objętych ryczałtem. Nowe technologie pozwalają na znaczne uproszczenie formalności. Kogo dotyczy PIT-28, kiedy go złożyć i jakie są przykładowe stawki oraz ulgi? Oto najważniejsze informacje!

lala.jpeg

Kto musi złożyć deklarację PIT-28?


PIT-23 dotyczy ryczałtowców, czyli osób prowadzących uproszczoną księgowość, ale niemogących odliczyć kosztów. W zależności od świadczonych usług mają oni obowiązek rozliczania się według innych stawek procenowych. PIT-28 to dokument podatników pozyskujących dochody na trzy sposoby. Są to:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • handel przetworzonymi produktami rolnymi,
  • wynajem, podnajem, dzierżawa i poddzierżawa.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, to ryczałt obowiązuje od 2023 roku wszystkie prywatne umowy najmu. Nie dotyczy to osób wynajmujących komuś lokale w ramach działalności gospodarczej. We wcześniejszych latach osoby udostępniające innym swoje nieruchomości mogły same wybierać, czy będą to robić w ramach ryczałtu, czy zasad ogólnych. Więcej informacji na ten temat znajduje się na TUTAJ. To solidne kompendium wiedzy o tej formie opodatkowania.

Kiedy złożyć PIT-28?

Z powodu zmian w prawie ustalenia dotyczące rozliczeń podatkowych wymagają regularnego monitorowania. Często dotykają je różnego rodzaju zmiany i uaktualnienia. Niedawno zmieniły się np. terminy, w jakich należy rozliczyć PIT-28. Ryczałtowców obowiązywać będą teraz następujące okresy:

  • roczne rozliczenie – do 30 kwietnia 2024 roku,
  • zaliczka za grudzień 2023 roku – do 20 stycznia 2024 roku,
  • zaliczka za ostatni kwartał 2023 roku – do 20 stycznia 2024 roku.

To bardzo ważne, aby pilnować tych ściśle określonych dat, ponieważ ich pominięcie skutkuje karami finansowymi. Czasu na rozliczenie za poprzedni rok jest naprawdę wiele, więc każdy, nawet przy skomplikowanych sprawach podatkowych, z pewnością da radę wyrobić się w terminie.

Przykładowe stawki ryczałtu 2023/2024

Zeznanie każdego ryczałtowca wygląda inaczej. Dzieje się tak nie tylko ze względu na różnorodne dochody poszczególnych podatników, ale i mnogość oprocentowań, jakie dotyczą działalności. Wahają się one od 2% do 17%, a oto kilka przykładów:

  • 12% – dla przychodów pozyskiwanych w wyniku niektórych usług w branży IT,
  • 17% – dla przychodów wynikających z wykonywania wolnych zawodów,
  • 2% – dla przychodów z handlu przetworzonymi (ale nieprzemysłowo) produktami zwierzęcymi i roślinnymi z własnego gospodarstwa,
  • 5,5% – dla przychodów osiąganych np. m.in. z działalności budowlanej.

To tylko kilka stawek, ale cała lista jest dość długa, dlatego każdy powinien dopasować ją do rodzaju wykonywanej przez siebie pracy. Najlepiej skonsultować się z księgowymi, którzy pomogą dobrać zarówno odpowiedni przelicznik, jak i wdrożyć ulgi podczas rozliczenia.

Wśród ulg możliwych do wdrożenia podczas rozliczenia ryczałtowego znajdują się np. ulgi: od internetu, od darowizn na różne cele (krwiodawstwo, pożytek publiczny itp.), mieszkaniowe, na straty z działalności czy rehabilitacyjne. Informacje o nich muszą znaleźć się w formularzu PIT-28.

Jak najłatwiej rozliczyć PIT-28?

Coroczne rozliczenia to niezbyt lubiany przez podatników obowiązek, ale wcale nie musi być taki trudny, jak mogłoby się wydawać. Istnieje bowiem program e-pity, który znacznie usprawnia wypełnianie oświadczenia, a właściwie niemal w całości robi to automatycznie. Korzystają z niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy zajmujące się księgowością.

Oprogramowanie pozwala na wprowadzenie wszystkich ulg i kompleksowo uwzględnia pozyskane przychody. Narzędzie jest bardzo intuicyjne i pokazuje użytkownikowi dokładnie krok po kroku, co powinien zrobić. Dzięki temu nie trzeba udawać się osobiści do urzędu, a formalności da się załatwić o każdej porze dnia i nocy.

Złożenie deklaracji przez internet to sposób na oszczędność czasu, energii i paliwa na dojazd do urzędu. Nie trzeba stać w kolejkach ani marnować papieru na drukowanie dokumentu. To rozwiązanie przyjazne i dla ryczałtowca, i dla środowiska.

Jednym z najczęściej zadawanych przed podatników pytań jest to, czy mogą oni rozliczyć się wspólnie z mężem lub żoną. Teoretycznie w ramach ryczałtu istnieje taka opcja, ale musi zostać spełniony pewien warunek. Podatnik ma prawo do rozliczenia małżeńskiego, o ile w poprzednim roku nie uzyskał wcale przychodów ryczałtowanych.

O co chodzi z 1,5% podatku?

Każdy, kto rozlicza się w ramach ryczałtu, ma prawo przekazać 1,5% swojego podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. W praktyce oznacza to, że może on nieco wspomóc np. wybraną fundację czy stowarzyszenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przekazywane pieniądze pochodzą bowiem z podatku, więc i tak trzeba byłoby ponieść te koszty.

Ludzie często decydują się na dofinansowanie fundacji zajmujących się chorymi osobami. Przeważnie środki trafiają do cierpiących na nowotwory czy inne trudne do wyleczenia schorzenia. Ponadto nierzadko wsparcie przekazuje się fundacjom dbającym o wsparcie bezdomnych i chorych zwierząt. Niekiedy spotyka się również organizacje dbające np. o prawa mniejszości. Każdy może podjąć samodzielną decyzję, gdzie i czy w ogóle chce przekazać 1,5% podatku.

Aby pieniądze trafiły na wybrany cel, trzeba to uwzględnić w dokumencie podatkowym. Oczywiście, da się to zrobić poprzez platformę e-pity. Co ważne, dana fundacja czy stowarzyszenie muszą widnieć w uprawnionym do świadczeń wykazie organizacji pożytku publicznego.

Zwrot podatku – co to?

Zwrot podatku to zjawisko, w wyniku którego ryczałtowiec otrzymuje z powrotem część środków uiszczonych w ramach podatku. Dochodzi do tego po rozliczeniu z urzędem skarbowym. Zdarza się tak, kiedy firma czy osoba zapłaci zbyt dużo pieniędzy do organu. To dość częsta sytuacja.

Na środki nie czeka się długo, szczególnie gdy złoży się deklarację online i w pierwszych etapach rozliczeń. Maksymalny czas wypłacenia gotówki wynosi do 45 dni od momentu wysyłki PIT-28 online.



Dodał(a): redakcja Czwartek 21.09.2023