Kredyt gotówkowy – wysokość rat, wady i zalety

Kredyt gotówkowy to rozwiązanie, które pomaga klientom banków osiągać swoje cele.

20-50-100-pln-pile-polish-money-zloty-zl (1).jpg

Mogą one dotyczyć zarówno zakupów, jak i przedsięwzięć czy inwestycji. Od czego zależy wysokość rat miesięcznych oraz jakie plusy i minusy niesie ze sobą ta usługa?

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to bez wątpienia jedna z najchętniej wybieranych przez klientów usług bankowych. Dzieje się tak, ponieważ można ją szybko załatwić i nie wymaga kompletowania wielu dokumentów. Polega na tym, że kredytobiorca otrzymuje od placówki określoną ilość gotówki i musi ją spłacić w ustalonym w umowie okresie. Maksymalne wartości wynoszą 250 tysięcy złotych i 10 lat spłaty. Trzeba pamiętać, że do sumy dolicza się jeszcze odsetki i ewentualną marżę banku. Podczas poszukiwań oferty dla siebie warto zwracać uwagę na to, czy placówka wymaga uiszczania prowizji. Ta powiększa koszt całkowity pożyczki, więc najlepiej jej unikać. Jeśli jednak opcja mimo tego jest opłacalna, to należy się dowiedzieć, czy koszty trzeba ponieść jednorazowo, czy może są one doliczane do kolejnych rat. Osoby szukające kredytu potrzebnego do wielkiej inwestycji w nieruchomość powinny zainteresować się hipoteką. To zobowiązanie, które opiewa na znacznie większe kwoty, a raty da się rozkładać nawet na kilkadziesiąt lat. Wtedy proces ubiegania się o świadczenie jest nieco bardziej skomplikowany.

 

Ile wynoszą raty w kredycie gotówkowym?

Na wysokość rat wpływają następujące czynniki:

  • wysokość kredytu;
  • okres spłaty zobowiązania;
  • RRSO. Im wyższy kredyt, tym więcej pieniędzy klient musi zwrócić do banku. Kluczowe jest zatem rozłożenie zadłużenia na odpowiednią liczbę miesięcy. W przypadku pożyczki gotówkowej jest to maksymalnie 10 lat, więc 120 miesięcy. Aby raty były jak najniższe, powinno się podzielić kredyt na więcej części. Jeśli komuś zależy na szybkiej spłacie, musi liczyć się z wyższymi kosztami miesięcznymi. Policz, ile wyniesie Cię rata, w tym kalkulatorze na stronie Bankier. To łatwe w obsłudze narzędzie, które wylicza jednocześnie wartości kredytów w wielu bankach w Polsce. Powstało na podstawie aktualnych ofert najlepszych placówek, aby ułatwiać użytkownikom podjęcie decyzji o tym, skąd pożyczyć pieniądze. Kalkulator składa się z kilku pól, do których wprowadza się kwotę kredytu i jego okres. Poza tym w opcjach dodatkowych da się zaznaczyć jeszcze parametry dotyczące rodzaju rat czy prowizji. Po kliknięciu niebieskiego przycisku „Oblicz” system dopasowuje ranking kredytowy do parametrów wprowadzonych przez użytkownika. Można wtedy dowolnie zmieniać zarówno wysokość kredytu, jak i liczbę rat, aby jak najlepiej dopasować wyliczenia do swoich potrzeb. Najkorzystniejsza opcja to ta, w której po uwzględnieniu rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania całkowita suma do spłaty jest najmniejsza. Kalkulator kredytowy to doskonałe narzędzie pozwalające zaoszczędzić cenny czas kredytobiorcy. Pozwala szybko zestawić ze sobą wszystkie oferty i natychmiast wskazuje tę najlepszą. Na dodatek przy pożyczce, którą najłatwiej otrzymać, prezentuje oznaczenie „Wysoka przyznawalność”. Z tej wskazówki warto skorzystać, kiedy wie się, że nie ma się idealnej zdolności kredytowej.

Jakie korzyści niesie kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to ogromna pomoc w realizacji swoich celów i marzeń. Jego ogromną zaletą jest to, że nie trzeba podawać bankowi celu, na jaki chce się wydać pieniądze. To oznacza, że tak naprawdę środki przeznaczyć można zarówno na nowe ubrania, jak i kosztowne leczenie. Placówka nie kwestionuje decyzji klienta i cel zakupów nie wpływa na decyzję o pozyskaniu świadczenia. Z powodzeniem wolno zatem zrobić remont mieszkania czy wyjechać w podróż dookoła świata. Kredyt gotówkowy otwiera drzwi do celu, na który nie stać kogoś z własnych oszczędności. Kolejną korzyścią jest łatwość procesu ubiegania się o świadczenie. Jest on nie tylko łatwiejszy niż w przypadku hipoteki, ale i znacznie krótszy. Bank podejmuje decyzję szybciej, ponieważ ma do przeanalizowania znacznie mniej dokumentów. Kredytobiorcy doceniają możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego przez internet. Da się to zrobić w każdej placówce stacjonarnej, ale coraz rzadziej wizyta jest konieczna. Nowoczesne technologie pozwalają na potwierdzenie swojej tożsamości i złożenie stosownych dokumentów bez wychodzenia z domu. To kolejny sposób na przyspieszenie procesu ubiegania się o pieniądze. Nie ma potrzeby planowania wizyty w placówce ani czekania w niekiedy długich kolejkach. Aby zyskać gotówkę, nie trzeba mieć żadnego wkładu własnego. Można pokryć całą inwestycję pieniędzmi pozyskanymi jedynie od banku. To sprawia, że kredyt niekiedy jest w stanie uratować klienta w nieciekawej sytuacji finansowej i pomóc w większych zakupach nawet bez oszczędności.

  • Jakie minusy ma kredyt gotówkowy?

  • Minusem kredytu gotówkowego jest wysokość oprocentowania, które niekiedy jest dość wysokie. Wynika to z faktu, że bank, udzielając tego zobowiązania, nie ma żadnego zabezpieczenia (w przeciwieństwie do hipoteki), więc wymaga uiszczania większych odsetek. Dla niektórych osób z pewnością wadą jest wymaganie zdolności kredytowej, nawet jeśli chce się pożyczyć niedużą sumę. Bank to jednak instytucja zupełnie inna od firm oferujących chwilówki i musi mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie spłacać bez problemów pożyczone pieniądze. Dla niektórych klientów sama świadomość obciążenia finansowego na kilka lat jest dość stresująca, więc nie decydują się oni na kredyt. Co więcej, warunki świadczeń niekiedy zmieniają się na przestrzeni czasu i często nie ma się gwarancji, że raty nie ulegną podniesieniu. Jak policzyć zdolność do kredytu gotówkowego? Nie ma gotówki bez zdolności kredytowej. Można ją policzyć samemu w domu za pomocą kalkulatorów online, ale wartości będą orientacyjne. Każdy bank ma bowiem własne zasady szacowania zdolności klientów. Wpływają na nią m.in. dochody, wydatki, historia kredytowa, wiek czy wartość innych zobowiązań. Aktualna sytuacja na świecie i rynku wymaga od kredytobiorców dosyć wysokich predyspozycji do świadczeń.

 

Artykuł partnera

Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Poniedziałek 19.06.2023