Gdzie Adam ukrył się po wygnaniu z raju

Jest taka legenda, według której pierwszy człowiek po skosztowaniu zakazanego owocu popadł w niełaskę i został wyrzucony z rajskiego ogrodu. Adam – przyzwyczajony do otaczającego go piękna znalazł miejsce, gdzie osiadł na stałe. To niewielka wyspa na Oceanie Indyjskim – Sri Lanka.
sri-lanka-1.jpg

Jak głosi opowieść, stopa praojca po raz pierwszy dotknęła ziemi na płaskowyżu Peak Wilderness znanym również jako Szczyt Adama. To tu właśnie latami czekał na odpuszczenie grzechów, stojąc na jednej nodze. Chyba nie mógł być znudzony, ponieważ widok z tego miejsca z powodzeniem może pretendować do najpiękniejszych na świecie.

Sri Lanka to ciągnące się kilometrami tropikalne plaże oplecione frędzlami palmowych liści, bujna roślinność, oszałamiająca rafa koralowa i starożytne zabytki,  które po tysiąckroć zachwycą  nawet najbardziej wybrednych bywalców. Kto zawita na tę niewielką wyspę – z pewnością zechce tu wrócić.

Nie tylko z powodu widoków. Mimo że wyspa zajmuje zaledwie 1/5 powierzchni Polski, oferuje mnóstwo form aktywnego wypoczynku. Wszystko dzięki bardzo zróżnicowanemu klimatowi. W różnych regionach geograficznych (od podnóży gór po złociste palmowe plaże) warunki zdają się zmieniać na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Dzięki tej różnorodności Sri Lanka zapewnia niezliczone możliwości aktywnego wypoczynku. Tu można zarazić się pasją do trekkingu, windsurfingu czy wspinaczki. Miłośnicy zgłębiania jaskiń mają do dyspozycji wielki plac zabaw.

Sri Lanka to doskonała destynacja na wypady raftingowe. Ten sport szczególnie kwitnie na białych kaskadach rzeki Kelani w miasteczku Kitulgala. Region, w którym znajduje się Kitulgala, słynie z dwóch okresów monsunowych i największych opadów na całej Sri Lance. Dzięki temu rzeka niesie wystarczająco dużo wody, by stworzyć świetne warunki do uprawiania tego sportu. Dziesiątki rzek, jezior i kanałów przecinających Sri Lankę dają naturalne warunki dla kajakarstwa i rzecznego safari.

sri-lanka-3.jpg

Ci bardziej uduchowieni mogą eksplorować zabytkowy szlak legendarnej hinduskiej Ramajany w miejscach takich jak Rawana Cave czy wzdłuż wodospadu Rawana Ella lub kompleksu świątynnego Seetha Eliya.

Położona na trasie głównych szlaków morskich Sri Lanka ma strategiczną lokalizację. Łączy interesy Azji Zachodniej i Azji Południowo-Wschodniej. To ważny przystanek słynnego Jedwabnego Szlaku, na którym przecinały się kultury, religie i handel czasów starożytnych. Dziś wyspa słynie z najdoskonalszej herbaty na świecie – jest jednym z największych jej producentów.

To także królestwo lampartów, słoni oraz ciekawskich małp. A jeśli ktoś uwielbia nurkowanie, w ciepłych oceanicznych wodach może spotkać delfiny i różne gatunki żółwi. Najlepszy punkt widokowy do podglądania oceanicznych olbrzymów  znajduje się na plaży Mirissa. Niezapomniane widoki można podziwiać od grudnia do kwietnia. W tym czasie jest bez mała 100% szans na spotkanie kaszalotów i płetwali błękitnych na trasie ich wielkiej migracji przebiegającej tuż przy plaży.

Garść praktycznych informacji dla podróżników
O czym warto pamiętać wybierając się na Sri Lankę? Przede wszystkim, podróż z Polski na wyspę wymaga posiadania wizy, jednak nie trzeba się tego obawiać. Uzyskanie dokumentu nie jest trudne. Podanie można złożyć online, przez system elektronicznej autoryzacji wjazdu, a opłata za wydanie dokumentu to jedynie 20 dolarów. Dla zapominalskich jest jeszcze opcja wyrobienia wizy na lotnisku, wtedy poniesiony koszt będzie wynosił 25 dolarów. Aby otrzymać wizę, należy posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu ze Sri Lanki.

Sri Lanka nie tylko dla bogaczy
Kraje azjatyckie od wielu lat kuszą podróżników niewygórowanymi w porównaniu do europejskich cenami. Dla tych, którzy chcieliby spędzić w niesamowitej Sri Lance dłuższy urlop jest to z pewnością świetna wiadomość! Atrakcje turystyczne, wypożyczenie sprzętu sportowego czy suty obiad w uroczej restauracji to tutaj koszt nawet 5-krotnie mniejszy niż podobna przyjemność w dowolnym kraju Starego Kontynentu.

sri-lanka-2.jpg




Dodał(a): ckm.pl Wtorek 25.10.2016