Człowiek Cekaemu

Spójrz prosto w lustro i odpowiedz sobie na pytanie: co ty wiesz o Rambo?
Sylvester Stallone


Całą prawdę o Rambo zna tylko on sam. Wiedza zgromadzona w najciemniejszych zakamarkach duszy tego udręczonego  żołnierza jest zapewne straszna i przygnębiająca, ale to nie oznacza, że o bohaterskim Johnie Rambo można nie wiedzieć nic! Dlatego przygotowaliśmy dla ciebie podręczny zestaw wiadomości o drodze  życiowej i dokonaniach najdzielniejszego z żołnierzy, których zrodziła amerykańska ziemia. Oto alfabet Rambo – przewodnik po życiu i czasach upadłego Zielonego Bereta.

AFGANISTAN
Destynacja, którą John Rambo odkrył jeszcze przed Osamą bin Ladenem. Jeśli wierzyć trzeciej części serii, w latach 80. prości Afgańczycy i radzieccy żołnierze mieli zaliczony egzamin First Certificate i wyrażali swoje emocje po angielsku.

BICEPSY
W żadnym z filmów John Rambo nie wykonuje ćwiczeń fizycznych i nie pracuje nad muskulaturą. To rodzi podejrzenie, że urodził się świetnie umięśniony, a być może mięśnie rosną mu same, jak włosy.

CELNOŚĆ
Możesz się śmiać, gdy pan Rambo kosi wrogów, waląc z biodra seriami cekaemu. Ale pamiętaj, jego skuteczność strzelania z ulubionej broni, łuku, sięga stu procent!

DESIGN
Nieświadomie John stał się prekursorem stylu zwanego dziś future folkiem: kombinacji vintage’u i robociarskich ciuchów. Widać to zwłaszcza w filmie „Rambo I”. W kolejnych ten styl staje się niezauważalny, bo John występuje głównie półnago.

ELOKWENCJA
Rambo nigdy nie poprowadziłby festiwalu w Sopocie. Jedyny dłuższy monolog wygłasza pod koniec pierwszej części serii, gdy, szlochając, opowiada pułkownikowi Trautmanowi, jak ciężkie jest życie weterana. W kolejnych wypowiada głównie zdania proste lub monosylaby.

FUCK
John Rambo nie przeklina! Wulgaryzmy padają z jego ust tak rzadko, że podejrzewamy, iż jako młodzik aktywnie udzielał się w harcerstwie. Jedno z niewielu niecenzuralnych wyrażeń jego autorstwa to „Fuck the world” (pierdolić cały świat), które pada w filmie „John Rambo”. OK, po sześćdziesięciu latach ciężkiego życia ma prawo do tak gorzkich uogólnień.

GAŻE
Seria o Rambo uczyniła z Sylvestra Stallone’a jednego z najlepiej zarabiających aktorów lat 80. Pierwszy film przyniósł mu 3,5 mln dolarów, drugi 10 mln, natomiast trzeci 15. Dla porównania za rolę w „Szklanej pułapce” (rok 1988) Bruce Willis dostał „tylko” 5 mln dolarów. Te wydatki opłaciły się producentom serii o Rambo (patrz: litera P).

HELIKOPTERY
W roku 1988 świat dzieliła żelazna kurtyna, więc rolę radzieckich  śmigłowców Mi–24A pustoszących Afganistan w filmie nr 3 zagrały francuskie helikoptery Aérospatiale SA 330 Puma. Radzieckie maszyny udawały też śmigłowce Aérospatiale SA 342 Gazelle i myśliwce Mirage III.

INNI
Do roli Rambo przymierzano wielu aktorów. Wśród nich byli Steve McQueen, Dustin Hoffman, Clint Eastwood, Al Pacino, John Travolta, Nick Nolte i Michael Douglas. Na szczęście Hoffman i Travolta nie mieli czasu, a Pacino interesowały tylko role niezrównoważonych świrów.

JABŁKA
David Morrell, autor powieści „Pierwsza krew”, podstawy filmu „Rambo I”, wymyślił nazwisko najsłynniejszego amerykańskiego Zielonego Bereta podczas spożywania jabłek odmiany Rambo uprawianych w stanie Pensylwania (USA).


Dodał(a): Andrzej Chojnowski Poniedziałek 24.10.2011