Rób formę chłopak !

Bieganie to naprawdę prosty sport, w którym sam ustalasz sobie zasady. Jest jednak kilka rad i one przydadzą się każdemu biegaczowi, zwłaszcza temu, kto dopiero staje się CKM Runnerem.
bieganie


Ogłaszamy początek wiosny, pora wziąć się za siebie. Mniej kilogramów to nie tylko lepsze samopoczucie i kondycja. To także, a może przede wszystkim lepsza sprawność seksualna. Rób formę chłopak!

BUTY
Nie idź na kompromisy. Obuwie do tenisa czy futsalu nie nadaje się do biegania. Wystarczą ci buty treningowe ze średniej półki. Na zakupy idź po południu, wtedy twoja stopa jest największa. Większość osób biega właśnie pod koniec dnia.

SYLWETKA
Nie chcesz mieć problemów z kręgosłupem? Staraj się biegać w pozycji wyprostowanej. Lekkie pochylenie do przodu to nie grzech, ale unikaj wpatrywania się w podłoże.

SŁOŃCE
Żar lejący się z nieba może być bezlitosny. Pomyśl o czapce, która osłoni twarz oraz głowę. Dzięki temu dłużej zachowasz świeżość podczas biegu.

ODZIEŻ
Zapomnij o bawełnie i zaufaj technologiom, dzięki którym ubranie biegacza „oddycha”, wydala wilgoć i likwiduje brzydkie zapachy. Serio!

NUDA
Monotonny trening może zniszczyć motywację u każdego biegacza. Dlatego zadbaj o rozrywki w czasie biegu: o rozmowne towarzystwo, muzykę w odtwarzaczu MP3 albo przynajmniej ciekawe krajobrazy dookoła.

CHŁODZENIE
Najlepszym przyjacielem biegacza są okłady z lodu. Dzięki nim zmęczone po biegu stawy szybko przestają boleć.

ODDECH
Ustal swój rytm oddechowy i zsynchronizuj go z krokami. W ten sposób będziesz w stanie kontrolować  tempo biegu, który dzięki temu stanie się bardziej płynny.

NAWIERZCHNIA
Najbezpieczniejsza dla twoich kolan i stóp jest stosunkowo miękka nawierzchnia (ziemia, żwirowa alejka, trawnik). Staraj się unikać długiego biegania po asfalcie czy betonie.

MOTYWACJA
Wyznaczaj sobie cele i próbuj je realizować. Do tego służą szczegółowo rozpisane treningi  biegowe, dzięki którym nawet debiutant może przygotować się do maratonu.

WAGA
Jeśli po zimie przypominasz beczkę piwa, zacznij od marszu. Nie biegaj, zanim nie schudniesz, bo nadwyrężysz stawy. Kolana to nie klocki hamulcowe, nie można ich wymienić.

ODŻYWIANIE
Powstrzymaj się od jedzenia dużych  i ciężkostrawnych (a także ostrych) posiłków na trzy godziny przed treningiem. Dzięki temu unikniesz uczucia ociężałości, a w skrajnych przypadkach nawet wymiotów!

DROBIAZGI
W czasie biegu mogą one doprowadzić cię do szaleństwa. Przemyśl wszystko, zanim pójdziesz biegać. Im mniej rzeczy zabierzesz ze sobą (bidony, empetrójki etc.), tym lepiej!

ROZGRZEWKA
Pamiętaj o rozgrzaniu stawów i spokojnym wejściu w trening (marsz, lekki trucht i dopiero bieg).

FINISZ
Nie zatrzymuj się gwałtownie, ostatnie kilka minut poświęć na żwawy marsz. A potem pora na rozciąganie  mięśni (łydki, uda) i ścięgien!

CZAS TRENINGU
Nie musisz poświęcać życia towarzyskiego dla biegania. Wystarczy, że zarezerwujesz dla siebie np. pół godziny. Chcesz więcej? Biegaj godzinę kilka razy w tygodniu. Tylko tyle i aż tyle!

LICZBY NIE KŁAMIĄ JEŚLI CHCESZ BIEGAĆ SZYBCIEJ, POWINIENEŚ KONTROLOWAĆ SWOJE WYNIKI

Naturalnie możesz truchtać ze stoperem na szyi i notatnikiem w dłoni. Są jednak prostsze metody monitorowania parametrów biegu. Najbardziej rewolucyjne rozwiązanie, Nike+, to system, który, poprzez czujnik w bucie, bransoletkę na nadgarstku i odbiornik w iPodzie czy iPhonie, potrafi nie tylko notować twoje rezultaty, ale też ustalać reżim treningowy i motywować cię do walki o lepszy wynik. Po skończonym treningu dane zebrane przez czujnik umieszczony w bucie możesz przesłać do komputera, by obejrzeć graficzną prezentację swego biegu, a następnie wysłać te informacje na stronę Nike+, by porównać swoje osiągnięcia z wyczynami innych biegaczy.


BUTY DO BIEGANIA:

ASICS GEL CUMULUS 11
Buty do biegania na twardych powierzchniach wykonane według najnowszych technologii  Impast Guidance System podnosi efektywność naturalnego chodu w procesie przetaczania stopy  Cena: 459 zł

BROOKS CASCADIA 5
Wytrzymałe obuwie crossowe na każdą nawierzchnię, także mokrą i bardzo stromą  Elastyczny materiał BRS stabilizuje przednią  część stopy na skalistym podłożu Cena: ok. 370 zł

MIZUNO WAVE CREATION
Profesjonalny model do biegów po twardej nawierzchni na długich dystansach Dwuwarstwowa wkładka Infinity Wave rozprasza siłę uderzenia stopy o ziemię Cena: ok. 500 zł

ECCO BIOM C
Model z super wytrzymałej skóry, dla biegających kilometr w czasie poniżej 8 minut  Plan treningu oraz więcej informacji o projekcie  BIOM na stronie www.biomproject.com  Cena: 649 zł

PUMA COMPLETE CONCINNITY 4
Buty treningowe do biegania zarówno po twardych, jak i crossowo–parkowych nawierzchniach Technologia EverTrack zwiększa wytrzymałość  podeszwy w miejscach narażonych na ścieranie Cena: 399 zł

SALOMON SPEED COMP
Bardzo wytrzymałe obuwie przeznaczone do długich biegów terenowych. Zbieganie z góry jest prostsze dzięki utrzymującemu stopę w jednym miejscu systemowi Sensifit Cena: ok. 380 zł

SAUCONY GRID TYPE A3
Ultralekki (tylko 190 g) model do szybkich treningów oraz jeszcze szybszych zawodów System Air Mesh Upper utrzymuje stopę  chłodną i suchą nawet przy dużym wysiłku Cena: ok. 350 zł

NIKE LUNAR ELITE+
Treningowo–startowe buty z niskim profilem umożliwiającym uzyskiwanie dużych prędkości  Guma węglowa BRS 1000 na poziomie pięty  zapewnia maksymalną odporność na ścieranie Cena: ok. 480 zł

EW BALANCE 1064
Obuwie treningowe przeznaczone do biegania  na twardych nawierzchniach i długim dystansie System N–ergy na całej długości podeszwy pochłania energię powstałą po uderzeniu o podłożeCena: 399,99 zł

Dodał(a): ckm.pl Poniedziałek 05.03.2012