Polski psycholog zbadał związek rozmiaru miseczki z ochotą na seks

Dr Krzysztof Kościelski z grupą naukowców przeprowadził badania, w których próbował ustalić związek rozmiaru kobiecych piersi, a ich ochotą na przygodny seks. Bez względu na wyniki: nie oceniaj książki po okładce, ani nie dziel skóry na niedźwiedziu.
iStock-943342510.jpg

To, że większe biusty są dla mężczyzn bardziej atrakcyjne, nie ulega wątpliwości.  Badania psychologiczne potwierdzają, że "do takich kobiet częściej podchodzi się w barach, łatwiej im też podjechać na stopa i dostają większe napiwki w porównaniu do kobiet z mniejszymi piersiami" - pisze David Ludden, psycholog z Georgia Gwinnett College. Kobiety hojniej obdarzone, stereotypowo uważa się też za bardziej wyzwolone, choć dla samych zainteresowanych, duży biust to czasem spory problem. Sprawę spróbował wyjaśnić polski psycholog Krzysztof Kościelski, który uzyskał tytuł naukowy za pracę na temat postrzegania atrakcyjności fizycznej.

Po pierwsze, zacząć trzeba od tego, że dokładnie nie wiadomo, czemu wystające krągłości "mężczyźni uważają za tak atrakcyjne seksualnie. Próbując wyjaśnić tę zagadkę, zaproponowano wiele teorii ewolucyjnych" - tłumaczy Ludden. Służą oczywiście do karmienia potomstwa, ale z drugiej strony, samice innych ssaków dużo rzadziej mają tak nabrzmiałe gruczoły mlekowe. Rozmiar kobiecych piersi nie odpowiada również za ilość mleka.

Czytaj też: Gdzie kobiety mają największe piersi?

Amerykański psycholog przywodzi trzy najpopularniejsze teorie na temat funkcji pokaźnego biustu. Po pierwsze, można stwierdzić, że kobieta jest zdrowa, po drugie - płodna. Albo po trzecie: dzięki ewolucji, kobiety wyrobiły sobie w ten sposób możliwość sygnalizowania chęci na seks.

W tym miejscu pojawia się dr Krzysztof Kościelski i jego współpracownicy. Przepytali 163 kobiety o ich stan zdrowia, sprawdzili płodność, a na podstawie ankiet psychologicznych - gotowość do spontanicznego współżycia. Te z większymi piersiami miały więcej infekcji dróg oddechowych, ale taką samą liczbę infekcji przewodu pokarmowego. Rozmiar biustu nie był natomiast odpowiedzialny za płodność. Teza trzecia, mówiąca o większej skłonności do seksu kobiet z dużym biustem, również nie została udowodniona. Małe czy duże – okazało się, że nie ma to żadnego znaczenia.

Naukowcy podjęli się również sprawdzenia, czy wiarę w stereotyp o pobudzających wyobraźnie walorach dużego biustu podzielają również kobiety. Na podstawie odpowiedzi ponad 500 kobiet i mężczyzn, naukowcy wyciągnęli wnioski, że obie płcie traktują kobiety z większym biustem jako bardziej atrakcyjne i skore do seksu. Respondenci przyznali również, że w ich oczach, kobieta z większymi piersiami jest mniej wierna, mniej pracowita oraz… mniej inteligentna.


Jakie są wnioski? Co najmniej dwa. Wiemy, co myślicie, ale wiemy też, że prawdopodobnie nie macie racji. Po drugie – więcej dowiecie się z rozmowy niż się na nie gapiąc.

Zobacz też: Idealne piersi - czyli jakie?
Dodał(a): Marek Matyjanka / istockphoto.com Środa 29.07.2020