Lifestyle

Czwartek 02.11.2023, Redakcja

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna do zębów – którą wybrać?

Szczoteczki elektryczne i szczoteczki rotacyjne to popularne modele przyrządów stworzonych z myślą o higienie jamy ustnej. Jakie są ich cechy wspólne oraz różnice między nimi? Którą szczoteczkę należy wybrać: elektryczną czy soniczną?

Obraz1.png

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna do zębów
– którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna to urządzenie z silniczkiem elektrycznym, przeznaczone do pielęgnacji jamy ustnej. Pod tym pojęciem może kryć się kilka rodzajów szczoteczek, jednakże najczęściej, gdy mówimy o szczoteczce elektrycznej, mamy na myśli szczoteczkę rotacyjną lub rotacyjno-pulsacyjną.

Szczoteczka elektryczna – co to takiego?

Jak działa szczoteczka elektryczna? Silniczek elektryczny napędza okrągłą główkę czyszczącą urządzenia, przyczyniając się do tego, że wytwarza ona ruchy rotacyjne (góra-dół), pulsacyjne (dociskanie główki do zębów i od nich), a w niektórych przypadkach również oscylacyjne (obracanie w lewo i prawo). Szczoteczka elektryczna może być zasilana bateryjnie lub akumulatorowo. Może być też urządzeniem stacjonarnym lub bezprzewodowym. Jej główka wykonuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy ruchów w trakcie minuty działania szczoteczki, co wpływa na skuteczność w oczyszczaniu jamy ustnej. Według specjalistów oraz licznych pomiarów szczoteczka elektryczna rozbija nawet do 100% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna! Najczęściej wyposażona jest w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, np. codzienny, wybielający, intensywny delikatny itd. Posiada także funkcje zapewniające komfort użytkowania, m.in. czujnik kontroli nacisku czy timery odmierzające czas konieczny do dokładnego umycia zębów.

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczka soniczna znajduje się w grupie szczoteczek elektrycznych, jednakże wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych. Produkowane przez nią drgania soniczne docierają na odległość 4 mm od zakończenia włókien, dzięki czemu nie ścierają osadów


w sposób mechaniczny. Podczas pracy urządzenia cząsteczki pasty do zębów, śliny i wody łączą się ze sobą, a powstałe mikropęcherzyki trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej i skutecznie je oczyszczają. Fale dźwiękowe w szczoteczce sonicznej występują
w częstotliwości 260 Mhz, co przekłada się na aż 96 000 ruchów wykonywanych w ciągu minuty!

Szczoteczki soniczne wyposażone są w podłużne główki czyszczące. Posiadają również, podobnie jak szczoteczki rotacyjne, kilka trybów pracy (np. codzienny, delikatny, wybielający, do masażu dziąseł itd.) oraz funkcje ułatwiające proces szczotkowania zębów (czasomierze, czujnik siły nacisku, wskaźnik zużycia włosia itd.). W zestawie ze szczoteczką soniczną znajdziesz końcówki, które należy wymieniać po upływie około trzech miesięcy. Opisywane urządzenia działają nie tylko bardzo skutecznie, ale przy tym także bezpiecznie, m.in. wzmacniając dziąseł poprzez ich delikatny masaż.

Która szczoteczka jest lepsza?

Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna. Choć zarówno szczoteczki elektryczne, jak i soniczne posiadają zwykle podobne tryby pracy czy funkcje, to różnią się od siebie pod względem sposobu działania, kształtu główki czyszczącej czy rodzajem wykonywanych ruchów. Jeśli zawarte w naszym artykule argumenty bardziej przekonują Cię, że najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna do zębów to porównaj dostępne w Internecie rankingi szczoteczek. Poznasz dzięki temu właściwości poszczególnych modeli i łatwo porównasz oferowane przez nie możliwości.

Wybór właściwej szczoteczki powinien być uzależniony od kilku ważnych czynników, np. od stanu naszej jamy ustnej, od zasobności naszego portfela, a także od naszego doświadczenia
w stosowaniu tego typu przyrządów. Wydaje się jednak, że szczoteczki soniczne, z uwagi na ruchy pulsacyjne i wymiatające oraz ich liczbę, są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej. W dodatku są delikatniejsze, a co za tym idzie – bezpieczniejsze dla szkliwa zębowego oraz dziąseł. Niektóre z nich posiadają nawet specjalny tryb do pielęgnacji wspomnianej tkanki miękkiej. Nie oznacza to jednak, że nie warto sięgać po szczoteczki rotacyjne. Ich producenci od lat tworzą modele, które dorównują szczoteczkom sonicznym pod kątem skuteczności działania czy też liczby nowoczesnych funkcji.

 Artykuł partnera