Lifestyle

Wtorek 27.10.2015, Jan Rzeźnik

Mięso nas zabija

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization WHO) ogłosiła, że przetworzone mięsa powoli nas zabijają. Produkty jak parówki czy bekon mogą być przyczyną nowotworów – tak samo jak wołowina i baranina.

mieso-rak.jpg
fot.: TheBusyBrain, CC BY 2.0

22 naukowców z 10 krajów zebrało się, by podyskutować na temat ponad 800 różnych badań na temat związku między nowotworami, a dietą obfitująca w mięso. Skupili się głównie na produktach przetworzonych, czyli wędlinach i ich wpływie na zdrowie oraz na takim samym działaniu czerwonego mięsa (głównie wołowina, wieprzowina, baranina). Wyniki opublikowali w dzienniku The Lancet.

Po analizie badań na ludziach i szczurach stanowczo stwierdzili, że przetworzone produkty mięsne jak szynka, kiełbasa, parówki, suszona wołowina są kancerogenne i zwiększają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego czy raka żołądka. Z kolei czerwone mięso może przyczyniać się do rozwoju nowotworów trzustki i prostaty.

Czy mięso od zawsze było kancerogenne? Nie. Specjaliści zwracają uwagę na sposób jego przyrządzania, który przez tysiące lat się zmienił. Suszenie, wędzenie, solenie, przyprawianie, dojrzewanie – to może wpływać na wytwarzanie substancji przyczyniających się do powstawania nowotworów. I choć w przypadku czerwonego mięsa przetwarzanie w wysokich temperaturach, m.in. smażenie, pieczenie czy grillowanie jest wskazane, bo trawi się łatwiej, to w trakcie również wydzielają się niepożądane związki chemiczne, które mogą powodować raka.

Inną kwestią jest też to, że dziś jemy zazwyczaj kawałki mięsa, które zawierają w sobie mięśnie. Tym samym dostarczamy dużo białka i żelaza, ale często pomijamy inne ważne składniki odżywcze. Nasi przodkowie jedli więcej podrobów i rzadko co marnowało się z zabitej już zwierzyny. Poza tym jemy mięso częściej – na przestrzeni ostatnich 70 lat spożywamy go ponad dwa razy więcej.

Naukowcy nie sugeruję jednak odstawiania mięsa, a jedynie ograniczenie jego spożycia. Twierdzą, że dziennie spożycie 50 g przetworzonego mięsa, np. pod postacią wędlin lub 100 g czerwonego podnosi ryzyko wystąpienia raka jelita grubego o 18 procent.