Lifestyle

Poniedziałek 06.11.2023, redakcja

Carsharing dla firm w praktyce. Na czym to polega?

Patrząc z perspektywy stale rosnących kosztów związanych z utrzymaniem własnych samochodów, carsharing dla firm jawi się jako innowacyjne rozwiązanie transportowe. Przenikając do świata biznesu, model ten ułatwia firmom efektywne zarządzanie transportem, jednocześnie obniżając koszty związane z utrzymaniem floty pojazdów. Czy ta współczesna forma mobilności faktycznie może stać się kluczem do zwiększenia produktywności i oszczędności w firmie? Sprawdzamy!

Zrzut ekranu 2023-11-06 o 01.38.58.png
Czym jest carsharing? 
Carsharing, znany również jako współdzielenie samochodów, to model, w którym pojazdy są udostępniane na krótki okres. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnego wynajmu samochodów, zwłaszcza w obszarach miejskich. Użytkownicy mogą zarezerwować samochód i odblokować go za pomocą smartfona. Koszt wynajęcia takiego samochodu obejmuje zazwyczaj paliwo, ubezpieczenie i czas parkowania. Współdzielenie pojazdów znajduje zastosowanie zarówno w przypadku prywatnych przejazdów, jak i biznesowych. Jakie ma plusy carsharing dla firm? I jak w praktyce wygląda takie rozwiązanie? 

Carsharing dla firm – jakie zalety? 
W środowisku biznesowym carsharing faktycznie może zoptymalizować koszty związane z utrzymaniem floty samochodowej, oferując jednocześnie pracownikom elastyczność w dostępie do transportu oraz efektywność w zakresie zarządzania flotą samochodową. Decydując się na takie rozwiązanie, firma zyskuje dostęp do nowoczesnych samochodów, nie ponosząc kosztów związanych z ich zakupem czy amortyzacją. 

Zrzut ekranu 2023-11-06 o 01.40.27.png

Korzyści carsharingu w biznesie:
Oszczędność – brak konieczności utrzymania własnej floty samochodowej może znacząco zredukować koszty związane z utrzymaniem pojazdów, takie jak ubezpieczenie, serwisowanie czy miejsce parkingowe. 

  • Elastyczność – oferta carsharingu dla firm jest z reguły w pełni dostosowana do jej potrzeb, umożliwiając rezerwację samochodu wtedy, gdy jest to konieczne, bez konieczności angażowania zewnętrznych firm transportowych czy korzystania z taksówek. 

  • Mniejsze wydatki na pojazdy – współdzielenie samochodów może zmniejszyć zapotrzebowanie na zakup lub leasing osobistych samochodów, co może być korzystne zarówno dla pracowników, jak i dla firmy.

  • Nowoczesność systemy carsharingu korzystają z najnowszych technologii, co ułatwia rezerwację, śledzenie i zarządzanie pojazdami, co z kolei może przyczynić się do poprawy efektywności i oszczędności zasobów.

Przejazdy firmowe dla pracowników w carsharingu – na czym to polega? 
Przykładowo carsharing realizowany w nowoczesnym modelu daje firmom możliwość ograniczenia kosztów rozliczania przejazdów oraz oszczędzania czasu na analizie przejazdów pracowników dzięki panelowi administracyjnemu i raportom. W zakres takiej oferty wchodzi również pełne ubezpieczenie, koszty paliwa i strefa płatnego parkowania w cenie. 

Carsharing jako program benefitowy dla pracowników 
Firmy mogą oferować swoim pracownikom również programy benefitowe związane z carsharingiem, takie jak wsparcie w dojazdach do pracy czy zapewnienie osobistych środków transportu po mieście. Taki program może przyciągnąć wartościowych kandydatów do pracy, oferując nowoczesne i ekologiczne rozwiązania transportowe, które wyróżniają firmę na tle konkurencji. 

Patrząc obiektywnie, carsharing dla firm jest innowacyjnym rozwiązaniem, które może przynieść korzyści zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, poprzez obniżenie kosztów związanych z transportem i zwiększeniem jego elastyczności, zarówno pod kątem dostępu do samochodów, jak i zarządzania przejazdami.