Active

Poniedziałek 13.02.2012, ckm.pl

Ćwicz jak curler

Mieszkańcy Kanady, skąd wywodzi się curling, kochają ten sport bardziej niż hokej, choć tu nie leje się krew ani nie ma fauli.

curling.jpg

Podstawy

– Gra się na lodowych torach o długości 45 metrów. Na każdym końcu znajduje się tzw. dom (tarcza z czerwonym polem zwanym guzikiem), w którym trzeba umieścić jak najwięcej własnych granitowych kamieni, zwanych czajnikami – wyjaśnia nasz ekspert. W każdym z dwóch zespołów są cztery osoby, w tym skip odpowiedzialny za taktykę i tzw. czytanie lodu (czy jest „szybki”, czy „wolny”, jak skręcają na nim kamienie). Mecz składa się z 8–10 rozgrywek zwanych endami, w których drużyny mają do dyspozycji po osiem kamieni. Zasady są proste: jeden z zawodników rzuca kamień, a reszta próbuje kontrolować jego prędkość i tor, po którym się porusza, pocierając lód specjalnymi szczotkami. Zawodników obowiązuje niezwykła etykieta.– Gracze przyznają się do własnych błędów, gratulują rywalom dobrych zagrań i nie okazują radości po nieudanych, a zwycięska drużyna zaprasza przegranych na drinka – tłumaczy Janowski. Ta kurtuazja jednak nie znaczy, że curling to sport dla emerytów. Na lodzie potrzebna jest żelazna kondycja.


Sex, Sesje i Męski Styl - uaktywnij się na naszym Fan Page'u


Przygotowanie

Gibkość to jedna z najważniejszych cech dobrego curlera. – Trzeba pamiętać o regularnym rozciąganiu – doradza nasz ekspert. – Niezbędna jest też praca nad wytrzymałością. Mecz to minimum dwie godziny, trzeba zachować siły do końca – poucza Janowski. Dlatego curlerzy jeżdżą na rowerze, biegają albo pływają. – W curlingu siła potrzebna jest tylko przy szczotkowaniu. Aby wzmocnić obręcz barkową, można robić pompki lub ćwiczyć na siłowni – doradza Rafał.

Zestaw gracza

Curling nie jest drogim sportem. Szczotka to wydatek kilkuset złotych (wytrzyma parę lat). Teflonowa nakładka na but kosztuje kilkadziesiąt złotych. Do tego ciepła bluza i elastyczne spodnie. No i kamienie.

W skrócie

Curling to sport dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Już po godzinie treningu możesz rozegrać przyzwoity mecz!



Zagranie

Nogę w bucie z antypoślizgową podeszwą opierasz na podpórce zwanej hackiem. Wzrok kierujesz na stojącego w „domu” skipa pokazującego typ i kierunek rzutu. Gotowy? Odbijasz się i suniesz na nodze z teflonową podeszwą.

Szczotkowanie

Pozwala korygować prędkość i rotację kamienia – im szybsze szczotkowanie, tym kamień mniej skręca, a zarazem szybciej jedzie. Szczotkuj tuż przed kamieniem, nie obok niego. Szczotkowanie wymaga siły – naprzyj na kij całym ciężarem ciała.

Ustalenie kierunku

Zagrywając, nie widzisz układu kamieni w „domu”. Opierasz się na poleceniach skipa, który wskazuje cel za pomocą szczotki. Skip widzi kierunek, w którym zmierza kamień, więc może wydać polecenie szczotkowania.  W ten sposób steruje ruchem kamienia.

Hammer

Ostatnie zagranie może całkowicie zmienić układ kamieni i wynik. Szczotkowaniem w „domu” zwykle zajmuje się skip . Może „wyszczotkować” wybity kamień rywali , ale dopiero po przekroczeniu przezeń poprzecznej osi „domu”.

Rafał janowski rocznik 1979. W młodości żeglował w warszawskim Yacht Klubie. W curling gra od dziewięciu lat. Mistrz Polski w mikście (2007), wielokrotny wicemistrz Polski. Pierwszy w kraju trener z uprawnieniami instruktorskimi, założyciel warszawskiego klubu City Curling Club Warszawa.