Szyby produkujące prąd. Polacy już je stworzyli

A co gdyby wszystkie przeszklone wieżowce działały jak ogromne panele fotowoltaiczne? Niewykluczone, że niebawem poznamy odpowiedź na to pytanie. A wszystko za sprawą polskiego wynalazku firmy ML System z Zaczernia.
Moduł-Krawędziowy-1024x681.jpg
Fotowoltaika cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Ludzie na swoich dachach instalują panele, które pod wpływem promieni słonecznych wytwarzają darmową energię elektryczną. Okazuje się, że można ją uzyskać także w inny sposób.

Polska firma ML System z Zaczernia, wsi położonej w województwie podkarpackim, stworzyła fotowoltaiczną szybę z powłoką na bazie kropek kwantowych, co w przełożeniu na język konsumencki oznacza okno produkujące prąd. To jednak niejedyna zaleta polskiego wynalazku.
35469627_35469631.jpgDawid Cycoń, prezes zarządu, założyciel i współwłaściciel ML System, prezentujący szkło kwantowe

Fotowoltaiczna szyba chroni wnętrze pomieszczenia, w którym została zainstalowana. Może to być nie tylko dom czy biurowiec, ale także samochód osobowy i wszelkie inne przeszklone pojazdy. Zapobiega ona szkodliwemu promieniowaniu UV i przegrzaniu w lecie. A biorąc pod uwagę upały towarzyszące zeszłorocznym wakacjom, taki wynalazek jest na wagę złota. W końcu nie musiałbyś wietrzyć samochodu, zanim do niego wsiądziesz lub używać osłon odbijających światło.

Wynalazek na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od zwyczajnej szyby. Jak wyjaśnia Dawid Cycoń z ML System: “Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd”.




Dodał(a): Konrad Siwik / fot. linkedin Wtorek 09.06.2020