Sprzedaż psów-robotów ruszyła. Tanio nie będzie

Spot, czyli robo-pies, to jedna z najpopularniejszych maszyn od Boston Dynamics. Firma rozpoczęła komercyjną sprzedaż sprzętu, który będzie dostępny w bardzo ograniczonej liczbie egzemplarzy.
494431.jpg
Robotyczny pies, który niedawno spacerował po parku w Singapurze i pilnował dystansu społecznego, niebawem będzie pomagał firmom w Stanach Zjednoczonych. Sprzęt ma być dostępny jedynie na użytek korporacyjny i przemysłowy. Na nagraniu możesz zobaczyć, jak Spot radzi sobie na terenie prac budowlanych:Na filmiku można zauważyć, że roboty są wyposażone w różnego typu narzędzia zainstalowane na jego grzbiecie. One także trafią do sprzedaży, a cena wszystkich dodatków i rozszerzeń może dwukrotnie przewyższyć wartość jednego robota.

No właśnie, a ile kosztuje taki pupil? Za jeden egzemplarz mógłbyś spokojnie kupić nowy samochód lub mieszkanie. Spot w pakiecie Explorer kosztuje 74 500 dolarów (ok. 295 000 zł). Warto zaznaczyć, że do wyboru są jeszcze dwa zestawy Enterprise i Academic, jednak ich cena na ten moment pozostaje tajemnicą, którą mogą poznać tylko zainteresowani zakupem. My zapytaliśmy dział sprzedaży i czekamy na odpowiedź.W pakiecie Explorer oprócz robota znajdują się dwie baterie, ładowarka, tablet sterujący oraz walizki. Do Spota można dokupić oddzielnie:
- czujnik odległości LIDAR za 18 450 dolarów (ok. 73 000 zł),
- układ graficzny do obliczeń sztucznej inteligencji za 24 500 dolarów (ok. 97 000 zł),
- kolorową kamerę z polem widzenia 360° za 21 800 dolarów (ok. 86 000 zł)
- roczną usługę gwarancyjną zapewniającą bezpłatną naprawę robota za 15 000 dolarów (ok. 60 000 zł).

Jeżeli liczyłeś na przyniesienie kapci, gazety albo chciałeś wyrywać na robo-zwierzaka panny, to taniej wyjdzie przygarnąć psiaka ze schroniska. I choć nie pomoże ci zbudować domu, to przynajmniej masz pewność, że żywy pupil zostanie twoim prawdziwym najlepszym przyjacielem.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Boston Dynamics Czwartek 18.06.2020