“Robocop” nadchodzi. Powstał inteligentny hełm policyjny

Postęp technologiczny w służbie policji dał początek inteligentnemu hełmowi, wyposażonemu w wyświetlacz typu heads-up. Umożliwi on funkcjonariuszom skanowanie napotkanych obywateli.
helm.jpg
Firma KeyBiz z siedzibą we Włoszech, pod pozorem sprawdzania pasażerów samolotów i kolei na obecność COVID-19, skonstruowała inteligentny hełm dla policjantów. Sprzęt może skanować temperaturę ciała podróżnych z odległości ponad 6 metrów. Jednak nie ogranicza się on jedynie do wykrywania gorączki, co można zrobić każdym termometrem sterowanym laserem.

Sprawdź: Elon Musk pokazał chip Neuralink. Wszczepili go do mózgu świni

W hełmie zainstalowano także oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, które może dostarczyć funkcjonariuszowi informacje dotyczące obserwowanej osoby. Jeśli ta zostanie zidentyfikowana jako widniejąca na liście nakazu aresztowania, zakazu podróży lub terrorystów, policjant dostanie stosowne powiadomienie, które wyświetli się na szybce.
helm2
Mundurowi będą mogli dodatkowo poznać historię kryminalną danej osoby, a w przypadku samochodów także odczytać tablice rejestracyjne i poznać informacje o właścicielu auta. Ma to pomóc m.in. w namierzaniu skradzionych pojazdów.

Hełm jest wyposażony w przezroczysty wyświetlacz typu heads-up, który pozwala widzieć jednocześnie otoczenie oraz widniejące na nim informacje. Te są dostarczane dzięki sztucznej inteligencji i policyjnej bazie danych.

Pierwsze egzemplarze pojawiły się już na lotniskach we Włoszech oraz na lotnisku Bishop w Michigan w Stanach Zjednoczonych. Nawet jeśli jesteś całkowicie niewinny, zostaniesz tam poddany skanom.

Wzorowanie się na filmach wchodzi w krew niebieskim. Także "Raport Mniejszości" zainspirował brytyjską policję, aby wykorzystywać sztuczną inteligencję do zapobiegania potencjalnym przestępstwom.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. KeyBiz Poniedziałek 07.09.2020