Połączenie człowieka i małpy - naukowcy pracują nad nowym eksperymentem

Zapewne niektórzy z was stwierdzą, że niejednokrotnie spotkali się z taką hybrydą, jednak w rzeczywistości dopiero teraz pojawiły się pierwsze sukcesywne prace nad połączeniem człowieka i małpy. Czemu ma służyć taki eksperyment?
iStock-824860902.jpg

Choć wzbudza on szereg kontrowersji, pracujący nad nim naukowcy tłumaczą się szlachetnymi intencjami. Hybryda łączy komórki małpy i człowieka i w przyszłości ma być przełomem. "Pewnego dnia na tej podstawie możliwe stanie się stworzenie tkanek ludzkich służących przykładowo przeszczepowi serca lub nerek" – stwierdził koordynator badania Juan Carlos Izpisua z Instytutu Salka w Kalifornii.

Naukowcy wszczepili komórki człowieka do liczących 6 dni małpich zarodków. Po 10 dniach 103 embriony nadal żyły. Po 19 dniach liczba ta ograniczyła się do trzech. Choć to niespełna trzy tygodnie, naukowcy pracujący nad projektem uważają go za przełomowy. Kolejne badania mają przynieść lepsze rezultaty i wydłużyć życie embrionów, by w przyszłości móc wyhodować w ich organizmie potrzebne tkanki służące do przeszczepów. 

Zespół pracujący nad łączeniem człowieka i małpy już od kilku lat balansuje na etycznej granicy, by poprzez naukę i łączenie komórek ludzkich ze zwierzęcymi wznieść na wyższy poziom światową medycynę. W 2017 roku sukcesywnie wprowadzili ludzkie komórki do tkanek organizmu świni. 

Badania musiały zostać przeprowadzone w Chinach, lecz Izpisua przekonuje, że takie posunięcie miało charakter czysto naukowy.  "Nasi współpracownicy z tego kraju są uznanymi ekspertami w badaniach nad małpami i żyją tam jedne z największych na świecie kolonii tych zwierząt" – stwierdził. 

Choć początkowy etap badań miał miejsce w Chinach, naukowcy planują rozszerzyć swój obszar działania. Niedługo mają zostać powołane specjalne zespoły badaczy w USA, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. 

Wątek etyczny to jedno. Gorzej, gdy badania rozwiną się na tyle, że w prawdziwym życiu będziemy mieli do czynienia z bohaterami "Planety Małp". Choć początki mogą być ciekawe, kolejne etapy badań mogą wymknąć się spod kontroli. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / istockphoto.com Wtorek 20.04.2021