Poczuj się jak na Marsie. Spektakularne zdjęcia z Czerwonej Planety!

Zanim pierwszy człowiek postawi krok na Marsie, może jeszcze minąć trochę czasu. Tymczasem już teraz możesz zobaczyć powierzchnię Czerwonej Planety. Zdjęcia w rozdzielczości 4K wykonały trzy marsjańskie łaziki.
Mars.png
Takich obrazów z Marsa świat jeszcze nie widział. To pierwsze ujęcia z planety w historii wykonane w tak wysokiej rozdzielczości. W ich uchwyceniu pomogły zaawansowane kamery zainstalowane na grzbietach łazików. Naukowcy tłumaczą, że tysiące fotografii zrobionych przez roboty zostało połączonych w największą mozaikę wszechczasów.Pewnie zastanawiasz się, czemu kosmiczne umysły nie wrzuciły na Youtube filmiku z powierzchni czwartej planety od Słońca. Wszystko przez prędkość przesyłania danych z jednego ciała niebieskiego do drugiego. W końcu odległość Marsa od Ziemi wynosi ok. 57,7 mln km. 

Obecnie maksymalna prędkość, z jaką można wysyłać dane bezpośrednio z powrotem na Ziemię, wynosi 32 kilobajty na sekundę. Co prawda, łaziki mogą łączyć się z sondą kosmiczną Mars Reconnaissance Orbiter i wzmocnić przesył do 2 megabajtów na sekundę. Jednak taki transfer jest dostępny tylko przez 8 minut sola, czyli marsjańskiej doby.

Wysyłanie filmów w jakości HD i tak zajęłoby sporo czasu, więc łatwiej jest eksportować i łączyć ze sobą zdjęcia, które ważą dużo mniej. W końcu na Marsie i tak nic się nie rusza. No może poza łazikami.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. youtube Poniedziałek 20.07.2020