Łazik Perseverance wylądował na Marsie. Pierwsze zdjęcia i szczegóły misji

Łazik Perseverance bezproblemowo wylądował na Marsie. Nie było to jednak łatwe ze względu na jego gabaryty i fakt, że NASA wybrała do tego niebezpieczne miejsce, pełne głazów, stromych klifów i zapadającego się piasku. Wysłał on już także pierwsze zdjęcia powierzchni czerwonej planety.
lazik.jpg

NASA określiło to lądowanie mianem najtrudniejszego w historii. Wszystko dlatego, że łazik ma wymiary 2,7 x 2 x 2,2 m. i waży 1025 kg. Dzięki temu jest największym pojazdem, jaki znalazł się na Marsie. Problemem było także to, że jako miejsce lądowania wybrano niebezpieczną okolicę. Łazik pojawił się w 45-kilometrowym kraterze uderzeniowy Jezero, na zachodnim obrzeżu Isidis Planitia. Chwilę po lądowaniu łazik wysłał pierwsze zdjęcie Marsa.



Głównym zadaniem łazika Perseverance będzie poszukiwanie śladów organicznego życia, wykonywanie pomiarów składu chemicznego i mineralnego powierzchni marsa, jak również i sprawdzanie monitorowanie temperatury, prędkości i kierunku wiatru, wilgotności, ciśnienia i właściwości pyłu, który unosi się na czerwonej planecie. Dodatkowo ma przetestować możliwość produkcji tlenu ze kładników marsjańskiej atmosfery. Badania jakie przeprowadzi, mają być przełomowe pod względem przygotowywania kolejnych misji – według planu również tych załogowych.

Łazik skrywa w sobie jeszcze jedno urządzenie. Jest to dron, który ma zostać wypuszczony przez Persevarance po pierwszych pomiarach i dokładniejszym "zapoznaniu się" z czerwoną planetą. NASA chce w ten sposób sprawdzić, czy taki sposób eksploracji Marsa może przynosić zadowalające efekty. Dron o nazwie Ingenuity będzie wznosił się na wysokość 3-5 metrów, dodatkowo wyleci ok. 50 metrów dalej od Łazika w ciągu 90 sekund.



Perseverance wyposażony jest w szereg specjalistycznych, zaawansowanych technologicznie urządzeń, takich jak spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar obrazujący obszar podpowierzchniowy, zestaw czujników do pomiarów meteorologicznych, urządzenie do eksperymentalnej produkcji tlenu, kamera do wykonywania zdjęć, analiz chemicznych i mineralogicznych z odległości, stereoskopowa kamera z możliwością przybliżania obrazu i spektrometr ultrafioletowy. Dysponuje on także sporą liczbą kamer. 19 jest stale na nim osadzonych, trzy były na osłonie podczas lądowania, a dwie są na gronie.

Na cały projekt w ramach programu Mars 2020 przeznaczono prawie 9 mld zł, lecz kolejny miliard ma zostać przekazany na dalsze prowadzenie misji. Według założeń potrwa ona jeden rok marsjański, czyli 687 dni.


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / NASA Piątek 19.02.2021