Latanie w kosmos rakietami? Balonami będzie taniej i prawie tak samo

Już za miesiąc odbędzie się pierwszy turystyczny lot w kosmos, gdzie rakieta New Shepard firmy Blue Origin wzniesie śmiałków na wysokość 103 km. Taka przyjemność jednak kosztuje fortunę, ale znaleziono świetną alternatywę. Mowa o wylocie balonem.
Zrzut ekranu 2021-06-23 o 12.45.46.png

Oczywiście nie takim, jakie niekiedy pojawiają się na festynach. Pasażerski balon stratosferyczny to pomysł firmy Space Perspective, która właśnie wykonała jego generalne testy. Podczas dotychczas najważniejszego lotu, wzniósł się on 33 km, co umożliwia spojrzenie na ziemię z wysokości trzykrotnie większej od tej osiąganej przez odrzutowe samoloty pasażerskie.Zapewne wielu z was kojarzy skok Felixa Baumgartnera ze stratosfery, którego określono mianem spadochroniarza z kosmosu. On wzrósł się na wysokość 39 km, czyli różnica jest dosyć niewielka. Przedstawiciele firmy Space Perspective planują jeszcze ulepszyć swoje dzieło, ale na chwilę obecną 33 km to jest wysokość, którą mogą osiągnąć z bezpiecznym przetransportowaniem turystów.

Podczas lotu testowego, wznoszenie się na wysokość maksymalną trwało 6 godzin i 39 minut. To zdecydowany plus porównując to do rakiety wynoszącej turystów w kosmos – jej zajmie to 11 minut, przez co pasażerowie nie będą mieli zbyt dużej frajdy z oglądania, jak wznoszą się ponad chmury. 

Już teraz możecie zbierać pieniądze, jednak udostępnienie balonu do szerszego użytkowania potrwa jeszcze długo. Była to dopiero pierwsza próba dokładnego sprawdzenia, czy balon jest w stanie bezpiecznie wznieść ludzi na taką wysokość, ale kampania jego testowania potrwa jeszcze długo. Wiadomo jednak, że będzie znacznie tańsza niż lot w kosmos rakietą, co jest bardzo pozytywną wiadomością. 

Wydaje się to być idealna alternatywa dla corocznych wakacji w Grecji bądź Hiszpanii. Niewątpliwie będzie to niezapomniane przeżycie, oby tylko rzeczywiście zapewnienia, że będzie to "tańsza" opcja, nie okazały się w rzeczywistości groszową różnicą, bo wtedy cały misterny plan poszedłby... dobrze wiecie gdzie. 


Dodał(a): Konrad Klimkiewicz / youtube.com Środa 23.06.2021