Jak wybrać dobry telewizor?

Telewizor to dla wielu nieodłączny element wyposażenia domu. Jaki model wybrać, aby maksymalnie skorzystać z jego zalet i móc swobodnie oglądać ulubione filmy oraz seriale?

small 20210510095357_gf230cf2783743c96ea3235159580982970241cee7931b0249e7a10a093cd71709e75fac4b26a9885e68c26a0e3ad769ec65a0fad05fad006802d788dcd8555b0_1280.jpg

Telewizja w obecnych czasach jest znacznie bardziej rozwinięta. Technologia poszła do przodu, dzięki czemu mamy także dostęp do serwisów streamingowych, takich jak Player, Netflix czy HBO GO. Czy istnieje model idealny? Zdecydowanie nie, ponieważ wszystko zależy od naszych potrzeb. Oto przegląd funkcji, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu telewizora.

Jaki wyświetlacz najlepszy – Full HD, Ultra HD, a może 4K Ultra HD?

Bardzo trudna decyzja, którą trzeba podjąć podczas zakupu telewizora, dotyczy rozdzielczości wyświetlacza. Obecnie do wyboru mamy aż 3 rodzaje: Full HD, Ultra HD oraz 4K Ultra HD. Ekran Full HD oznacza rozdzielczość wynoszącą 1920x1080 pikseli. Jest to najmniej nowoczesne rozwiązanie, w porównaniu z ekranami Ultra HD oraz 4k Ultra HD. Ekrany UHD mogą pochwalić się rozdzielczością rzędu 3840x2160, jednak jeszcze lepszym wyborem jest ekran 4K, czyli gwarancja czystego, niezwykle wyraźnego obrazu, który może pochwalić się wspaniałą dokładnością detali i nawet najmniejszych szczegółów.

Wielkość ekranu – jaka najlepsza?

Kolejną bardzo istotną kwestią jest wielkość ekranu. Podawana jest ona w calach, co dla wielu osób może być nieco mylące. Warto jednak wiedzieć, że 1 cal równa się ok. 2,56 cm, a rozmiar telewizora mierzony jest za pomocą przekątnej. Mając to na uwadze, możemy dojść do wniosku, iż 30-calowy telewizor to przekątna o długości ok. 76 cm. Podczas wyboru wielkości telewizora musimy także wziąć pod uwagę odległość od miejsca umieszczenia telewizora do oczu oglądających. Jest to niezwykle ważne dla naszego wzroku. Zbyt bliska odległość nie jest zalecana, a im większy ekran, tym większa odległość.

Jeśli możemy pochwalić się odpowiednio dużym salonem czy pokojem dziennym w domu bądź w mieszkaniu i mamy pewność, że do ekranu będziemy mieć ponad 2 metry, można wtedy pomyśleć o telewizorze wielkości od 32 do 42 cali. Z pewnością większe wyświetlacze, oscylujące wokół wielkości 55 cali, wymagają automatycznie większej odległości do oglądania. Od tak dużego ekranu powinniśmy siedzieć w odległości ok. od 2,5 do 4 metrów.

Jeśli dysponujemy dużym salonem, w którym możemy odsunąć się na odległość ok. 3 metrów od ekranu, warto pomyśleć o urządzeniu nawet 60-calowym

Telewizor LCD, LED czy OLED?

Poza wielkością ekranu oraz rozdzielczością, ważnym czynnikiem jest także matryca telewizora. Rynek oferuje wiele ciekawych opcji, pomiędzy którymi można znaleźć znaczące różnice wynikające z podświetlenia matrycy oraz walorów obrazu. Najmniej popularnym obecnie podświetleniem jest LCD, gdyż wykorzystuje on duże świetlówki, a przy okazji zużywa sporą ilość prądu.

Technologią, która niesie za sobą wiele udoskonaleń, jest LED TV. Tego typu urządzenia charakteryzują się tym, że pobierają znacznie mniej prądu, a przy okazji cieszą się dłuższą żywotnością. Ponadto, odbiorniki te mogą pochwalić się znacznie lepszym odwzorowaniem kolorów.

Najnowocześniejsza technologia nazywa się OLED i gwarantuje idealne odwzorowanie kolorów. Jest to aspekt niezwykle ważny dla miłośników filmów oraz dla graczy. Warto dodać, że matryca OLED jest droższa niż LED, jednak zapewnia głęboką czerń oraz wysoki kontrast. Jeśli chcemy zakupić telewizor z najwyższej półki, zdecydowanie najlepiej sprawdzi się OLED, dopiero później LED i LCD.

Czy warto inwestować w zakrzywiony ekran?

Płaska matryca jest już przeżytkiem. Od niedawna na rynku możemy spotkać zakrzywione ekrany, które gwarantują znacznie lepsze katy widzenia, a przy okazji zapewniają jeszcze bardziej realistyczne oddanie obrazu. Zakrzywiony ekran jest również lepiej podświetlony, a przy okazji charakteryzuje się brakiem zniekształceń. Wadą tego rozwiązania jest utrzymująca się wciąż wysoka cena, która mocno wpływa na decyzję odnośnie tego rozwiązania.

Funkcje telewizora – na co zwrócić szczególną uwagę?

Telewizory bardzo często posiadają ciekawe dodatkowe funkcje. Przykładem jest telewizor Samsung, który korzysta z oprogramowania Tizena czy telewizor Sony, który posiada oprogramowanie AndroidTV. Pozwalają one na niezwykle intuicyjną obsługę urządzeń. Tizen dodatkowo pozwala na korzystanie z najbardziej popularnych aplikacji na telewizorze, w tym Spotify, Netflix, YouTube czy Deezer.

Dodatkiem, który z pewnością posiada każdy współczesny telewizor, jest wielofunkcyjny pilot, który pozwala na sterowanie nie tylko urządzeniem, do którego zostało dołączone, ale również konsolą. Aktualnie bardzo popularne jest również sterowanie głosem. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe funkcje, gdyż z pewnością znajdą się takie, które znacznie ułatwią obsługę urządzenia i nie tylko.

Artykuł sponsorowany


Dodał(a): Redakcja Wtorek 11.05.2021