Atak hakerski na Twitterze. Ofiarą padli Obama, Musk, Gates czy West

Barack Obama, Elon Musk, Bill Gates i Kanye West. To, że konta na Twitterze dwójki z wymienionych osobistości zostały przejęte przez hakerów, jakoś mocno nie dziwi. Natomiast trudno nam uwierzyć, że technologiczne mózgi dały się podejść cyberprzestępcom. A jednak!
twitter.jpg
Wpisy niektórych osób na Twitterze mają niebywałą siłę sprawczą. Wystarczy przypomnieć post Elona Muska, po którym akcje Tesli straciły na giełdzie ponad 14 mld dolarów. Wszystko dlatego, że ekscentryczny miliarder stwierdził na portalu, że jego spółka jest zbyt wysoko wyceniana.

Nie ma więc co się dziwić, że cyberprzestępcy próbują przejmować konta Muska i innych równie wpływowych osób, żeby na nich zarobić.

Tym razem mówimy o największym w historii ataku hakerskim, którego ofiarą padł Twitter i jego prominentni użytkownicy. Na kontach Elona Muska, Baracka Obamy, Billa Gatesa czy Kanyego Westa oraz takich firm jak Apple i Uber pojawił się wpis z ofertą, z której trudno nie skorzystać:

"Czuję się wspaniale, mogąc podwajać wszystkie płatności wysyłane na mój adres BTC. Wyślij 1000 $, a ja odeślę 2000 $!" – można było przeczytać na koncie Muska. Podobne formułki pojawiły się u Baracka Obamy, Billa Gatesa, Joego Bindena, Mike’a Bloomberga, Kanyego Westa i Kim Kardashian.

W każdym przypadku pod wpisem zachęcającym do wpłat został podany adres konta, na które można wysyłać pieniądze. Według wstępnych szacunków serwisu blockchain.com oszuści mogli wyłudzić w ten sposób nawet 118 tysięcy dolarów (ok. 466 tys. zł).

Twitter, po półtorej godziny od ataku, podjął działania mające zniwelować jego skutki. Serwis wyłączył możliwość publikowania wpisów wszystkim kontom zweryfikowanym oraz zablokował opcję podawania adresu portfela bitcoinowego.


Jak widać, nie tylko PAD padł ofiarą pranksterów. Jednak w przypadku ataku na Twittera nie ma mowy o niewinnym żarcie, z którego może pośmiać się reszta świata.

Tak wyglądały wpisy na Twitterze: 


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. Flickr Czwartek 16.07.2020