10 lat Słońca w godzinę. Zobacz niezwykły film od NASA

Kiedy na Ziemi jest wyjątkowo niespokojnie, z większą ciekawością spoglądamy w kosmos. Zwłaszcza, że mamy ku temu coraz więcej okazji.

slonce.JPG


2020 rok to nie tylko czas pandemii koronawirusa, ale także wielu rocznic. Do jednej z nich zalicza się 10-lecie Obserwatorium Dynamiki Słońca istniejącego w ramach struktur NASA. Pracę naukowców działających w jednostce można w zasadzie porównać do wakacji all inclusive – ich zajęcie polega na patrzeniu na Słońce i robieniu mu zdjęć. Oczywiście muszą też wyciągać z tych obserwacji jakieś wnioski, które nieco się różnią od tych wysnuwanych na basenowym leżaku w egzotycznym kurorcie.

CZYTAJ TAKŻE: DOMOWY SPACER W KOSMOSIE. NASA UDOSTĘPNIA MATERIAŁY

O tym jak bardzo intensywne są działania badaczy zatrudnionych w ODS najlepiej świadczy fakt, że zdjęcie tej najważniejszej dla nas gwiazdy są wykonywane co 0,75 sekundy. Przez 10 lat istnienia obserwatorium wykonano ich tyle, że zajmują 20 mln gigabajtów. Łącznie z orbity okołoziemskiej wykonano 425 mln ujęć. Nawet Kim Kardashian nie ma tylu swoich fotek.

Z okazji jubileuszu NASA zmontowała wyjątkowy film, który pokazuje wszystkie zmiany zachodzące na Słońcu w ciągu ostatnich 10 lat. Nagranie pod tytułem „A Decade of Sun”, czyli „Dekada Słońca” pokazuje gigantyczne erupcje, przeloty innych planet oraz momenty, kiedy Słońce było zasłaniane przez Ziemię bądź Księżyc. Przerwa w materiale z 2016 roku jest skutkiem awarii jednego z urządzeń rejestrujących.
Dodał(a): Adam Barabasz / fot. YouTube Czwartek 02.07.2020