Czego potrzebujesz, żeby zacząć pracę w IT?

Branża IT kusi wysokimi zarobkami, możliwością pracy zdalnej i elastycznymi godzinami.

close-up-man-writing-code-laptop.jpg

To niewątpliwe zalety ofert z tej kategorii, jednak żeby móc z nich skorzystać trzeba sprostać dosyć wysokim wymaganiom.

Możliwości, jakie daje IT

Branża IT coraz mniej kojarzy się wyłącznie z programowaniem i pracą polegającą na pisaniu kodów i algorytmów. Poszukiwani są specjaliści z bardzo szerokiego spektrum, posiadający umiejętności tworzenia systemów informatycznych i analiz biznesowych oraz zarządzania i administrowania tworzonymi programami.

Pracę w IT znajdą zatem nie tylko programiści, ale osoby na stanowiskach takich jak analitycy, project managerowie czy testerzy – każda specjalizacja ma inną charakterystykę. Branża poszukuje coraz więcej fachowców z różnych dziedzin, przez co już blisko połowa specjalistów na rynku IT to zawody nieprogramistyczne. Tak jak technologia zatacza coraz większe kręgi, tak samo rośnie zapotrzebowanie na ekspertów, którzy będą pośredniczyć między IT a wszystkimi innymi branżami.

Zalety pracy w IT

Poza oczywistą i najczęściej wymienianą zaletą, czyli zarobkami, praca w IT posiada inne równie przekonujące atuty. Z punktu widzenia pracownika, jest to zajęcie pozwalające na ciągły rozwój, a co za tym idzie, podnoszenie własnych kwalifikacji. Możliwość samodoskonalenia i szlifowania własnych umiejętności może zapobiec szybkiemu wypaleniu i dawać satysfakcję z wykonywanej pracy, a także pozwala na dynamiczne doszkalanie i zmianę specjalizacji.

Niewątpliwą zaletą jest ilość ofert pracy w IT. Często to pracownik wybiera między miejscami, a nie czeka, aż zostanie wybrany przez rekrutera. Z kwalifikacjami wiążą się wyższe zarobki oraz oferty nie tylko z kraju, ale często całego świata. Zdalna praca w zespołach międzynardowych to chleb powszedni dla osób z IT. Z pozoru może to być nieco przytłaczające, jednak warto pamiętać, że jest to zajęcie bez konieczności przeprowadzek oraz odbywające się w różnorodnych godzinach, ze względu na inne strefy czasowe – każdy może znaleźć coś dla siebie.

Wymagania w branży IT

Pracodawcy często stawiają mocno sprecyzowane wymagania na konkretne stanowiska, dlatego szukając pracy, warto najpierw dobrze się rozejrzeć i zobaczyć, czego właściwie się oczekuje. W IT angielski jest niezbędny, a kolejne języki obce zawsze są mile widziane. Dla zainteresowanych pisaniem programów konieczna jest też znajomość języków programowania, np. Java, JavaScript, C#, Visual Basic, Python.

Równie ważne są tzw. kompetencje miękkie. Wysoko cenione są umiejętności pracy w zespole, rozwiązywania problemów i samodzielnego rozumowania, inicjatywa oraz gotowość na zmiany. Tryb zdalny bywa wygodny, jednak jeśli w grę wchodzi zebranie zespołu rozrzuconego po całym świecie, home office może być też absorbujące poza zwyczajowymi godzinami pracy.

Zależnie od stanowiska, na jakie składa się aplikację, wymagania będą się od siebie różnić. Czym innym jest bowiem praca programisty, analityka biznesowego czy zarządcy baz danych.

Przebranżowienie – jak zacząć w IT?

Przebranżowienie zazwyczaj odbywa się za pomocą kursów i szkoleń online. Ludzie chcący pracować w IT zdobywają wiedzę na własną rękę, z materiałów dostępnych w internecie, dzięki e-bookom, warsztatom i wiedzy innych. Warto zauważyć, że wykształcenie wyższe staje się coraz mniej istotne w branży – o wiele bardziej stawia się na własne zaangażowanie oraz zdobyte doświadczenie.


Dodał(a): Katarzyna Lemanowicz Środa 27.07.2022