Szpilki rządzą facetami

To, że szpilki nakręcają facetów wiemy od dawna, ale francuski naukowiec udowodnił to naukowo dzięki ciekawym eksperymentom. Jak się zapewne domyślasz, męskie zainteresowanie kobietą rosło wraz z wysokością obcasa. Ale jak reagowały panie?
szpilki-otw.jpg

Doktor Nicolas Guéguen z Uniwersytetu Południowej Bretanii przeprowadził ciekawą serię eksperymentów, która miała udowodnić rosnące zainteresowanie kobietami, gdy miały na sobie buty z coraz wyższym obcasem. Wpływ szpilek na męskie zachowanie zbadano w czterech etapach.

ETAP 1
19-letnia dziewczyna prosiła przechodniów o wypełnienie ankiety dotyczącej równouprawnienia płci. Zaczepiła 90 facetów w wieku 25-50 lat. Z tabeli poniżej wynika, że im wyższy obcas, tym większy odsetek panów zatrzymał się, by odpowiedzieć na pytania asystentki.
Wyniki:
Płaska podeszwa Średni obcas (5 cm) Wysoki obcas (9 cm)
46,7 % 63,3 % 83 %

szpilki1.jpg

ETAP 2
W tym etapie uczestniczyły cztery dziewczyny, które miały tym razem zaczepiać przedstawicieli obu płci. Łącznie przebadano po 180 reprezentantów. Ankieta dotyczyła spożywania lokalnych produktów. Ile pań zatrzymało się, by udzielić odpowiedzi?
Wyniki:
 Płeć Płaska podeszwa Średni obcas (5 cm)
Wysoki obcas (9 cm)
Mężczyźni
41,7 %
60 %
81,7 %
 Kobiety 31,7 % 36,7 %
30 %

szpilki2.jpg

ETAP 3
Asystentki doktora dostały polecenie, by celowo upuszczać jedną rękawiczkę, tak by dać szansę przechodniom na zwrócenie właścicielce zguby. Również przebadano po 180 przedstawicieli obu płci. Ile osób podniosło rękawiczkę?
Wyniki:
Płeć Płaska podeszwa
Średni obcas (5 cm)
Wysoki obcas (9 cm)
Mężczyźni 
61,7 % 78,3 %
93,3 %
Kobiety
43,3 % 50 %
51,6 %

szpilki3.jpg

ETAP 4
Dziewczyny o różnych porach siedziały w różnych barach i czekały na męskie zaczepki werbalne. Wyniki badania to czas (wyrażony w minutach) reakcji facetów, czyli pierwsze słowa wypowiedziane w stronę króliczków doświadczalnych.
Płaska podeszwa Średni obcas (5 cm) Wysoki obcas (9 cm)
13.54
11.46
 7.49

szpilki4.jpg

Doktor Nicolas Guéguen nie do końca ma naukowe wytłumaczenie na to zjawisko. Oczywiście poza oczywistym, że szpilki kręcą facetów „po prostu”. Jednak wskazuje, że może to wiązać się z rozmiarem stopy kobiety. Im wyższy obcas, tym stopa wydaje się mniejsza, a to stwarza wrażenie, że dziewczyna jest młodsza. A jak wiadomo – większość facetów lubi młodsze laski.

Wskazuje też inne wytłumaczenia. Pierwsze z nich to specyficzny sposób chodu, który mężczyznom odpowiada bardziej. Może jako zarezerwowany dla kobiet, bo niecodziennie widujemy facetów na obcasach. Druga sprawa to ekspozycja kobiet w mediach. Płeć piękna w szpilkach staje się jeszcze piękniejsza. To akurat wiemy doskonale, bo często nasze modelki ubieramy do sesji jedynie w szpilkiszpilki5.jpg

Dodał(a): daktor Wtorek 25.11.2014