Problemy z erekcją - przyczyny i leczenie

Problemy z erekcją to schorzenie dotykające zarówno młodych, jak i starszych mężczyzn. Może być wywołane przez czynniki fizyczne i psychiczne. Leczenie kłopotów ze wzwodem obejmuje m.in. przyjmowanie preparatów z guaraną lub ekstraktami roślinnymi.

ckm-erekcja.jpg

Problemy z erekcją – przyczyny

Problemy z erekcją mają dwa rodzaje przyczyn: fizyczne i psychiczne. Kłopoty ze wzwodem na tle psychicznym dotykają z reguły młodych mężczyzn. Są to m.in. niska samoocena oraz lęk przed tym, że stosunek seksualny nie będzie satysfakcjonujący. Powodem bywa także zdrada bądź zdobyte dotychczas nieprzyjemne doświadczenia w sferze seksualnej. Kolejna przyczyna problemów z erekcją to brak otwartości w tym zakresie, np. na skutek bardzo rygorystycznego wychowania. Może to być związane z dużą religijnością. Mężczyźni, którzy obawiają się o rozmiar swojego członka, także mogą mieć kłopoty ze wzwodem. Pojawiają się one także u tych panów, którzy seks traktują zadaniowo lub też mają skłonności dewiacyjne. Fantazje erotyczne o negatywnym zabarwieniu, osobowość histeryczna, depresja i fobie to kolejne z przyczyn problemów z erekcją. Jeśli mężczyzna obawia się zarażenia chorobą weneryczną, kłopoty w sferze seksualnej także mogą się pojawić. U niektórych powoduje je obawa przed posiadaniem dzieci. Zaburzenia erekcji u starszych mężczyzn są z kolei wynikiem czynników fizycznych, takich jak zabiegi chirurgiczne na gruczole krokowym bądź zaburzenia neurologiczne lub hormonalne. Kłopotliwe są także: nieprawidłowa budowa ciał jamistych oraz naczyń prącia bądź ich uszkodzenie. Problemy z erekcją występują u mężczyzn cierpiących na choroby, takie jak stwardnienie rozsiane, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroby nerek, serca i urazy rdzenia kręgowego. Osiągnięcie wzwodu może być niemożliwe także u panów palących papierosy, zażywających narkotyki i pijących alkohol. Zaburzenia w sferze seksualnej bywają spowodowane przyjmowaniem leków uspokajających, obniżających ciśnienie tętnicze, a także przeciwdepresyjnych i diuretyków.


Leczenie problemów z erekcją

Leczenie problemów z erekcją jest zależne od przyczyny, która je wywołała. Panowie, u których schorzenie powstało na tle psychicznym, powinni popracować nad poczuciem własnej wartości lub komunikacją w związku. Wizyta u psychologa lub seksuologa może okazać się pomocna. Mężczyźni, u których kłopoty ze wzwodem mają przyczyny fizyczne mogą stosować preparaty na erekcję dostępne nawet bez recepty. Zawierają one m.in. ekstrakty z cytryńca chińskiego, guarany bądź palmy sabalowej. Skuteczny jest także ekstrakt roślinny z rozszerzającego naczynia krwionośne muira puana. W aptece można kupić także preparaty z monometioniną cynku. Wiele środków na kłopoty ze wzwodem ma w swoim składzie sildenafil, który substancję rozluźniającą naczynia transportujące krew do prącia. Dzięki temu osiągnięcie wzwodu jest szybsze i łatwiejsze. Niektórzy lekarze zalecają zastrzyki do ciał jamistych prącia. Wykonywane są nie częściej niż co 24 godziny. Maksymalna ilość iniekcji to 3 razy w tygodniu. Po wykonaniu zastrzyku do wzwodu dochodzi po około 5-20 minutach. Aby osiągnąć erekcję, można też używać pompki zakładanej na penisa, po której naciśnięciu wytwarzane jest podciśnienie. Dzięki niemu do penisa napłynie krew. Kiedy dojdzie do wzwodu, na członek nakłada się gumowy pierścień uciskowy. Jeśli żadna z powyższych metod nie zadziała, stosowane są bypassy lub silikonowe endoprotezy.


Artykuł powstał we współpracy z serwisem zdrowie.tvn.pl.

Dodał(a): Izabela Popko Poniedziałek 25.09.2017