Najsłynniejsza dzielnica Amsterdamu zniknie? Burmistrz zapowiada zmiany

Dzielnica, z której słynie stolica Niderlandów wkrótce może wyglądać zupełnie inaczej. A to wszystko za sprawą burmistrz miasta, która idzie na wojnę z hordami turystów nawiedzających niczym plagi egipskie amsterdamską Dzielnice Czerwonych Latarni.
iStock-1198365625.jpg

Jedną z najpopularniejszych miejscówek w Amsterdamie jest De Wallen słynąca z prostytutek stojących w witrynach domów publicznych i zachęcających przechodów do skosztowania specjalności zakładu. Rozrywkowy charakter ulicy przyciąga turystów z całego świata, którzy robią z miasta to, co angielscy dżentelmeni z krakowskim rynkiem podczas wieczorów kawalerskich. Po prostu burdel. I to niekoniecznie taki, z jakiego słynie stolica Niderlandów. 

Rządząca Amsterdamem Femke Halsema postawiła sobie za cel nie tylko zmniejszenie liczby uciążliwych turystów odwiedzających dzielnicę, ale również ochronę pracująctch tam kobiet. Propozycje pani burmistrz radni rozważą już w marcu.
Jednym z rozwiązań jest wybudowanie specjalnego „hotelu” przeznaczonego dla prostytutek. W założeniu miałby być pozbawiony szklanych witryn i oddalony od centrum, tak aby seks biznes nieco odsunąć od serca miasta.

Każdy z pokoi miałby prowadzić bezpośrednio na patio ze szklanym dachem, tak aby można było obserwować gwiazdy (serio, pojawił się taki pomysł). Przecież nie od dziś wiadomo, że mężczyźni korzystający z usług prostytutek płaca za wspólne oglądanie nieboskłonu. Innym rozwiązaniem sytuacji jest wprowadzenie specjalnych bramek, które miałyby regulować dostęp do słynnej części Amsterdamu.
Główne zainteresowane tematem – czyli kobiety pracujące w lokalnych domach publicznych – nie wydają się być zachwycone pomysłem. Podkreślają, że w De Wallen czują się bezpiecznie i nie chcą pracować na peryferiach miasta. Jasna sprawa. Każdy chciałby mieć biuro w centrum. 

To nie jedyne zmiany w Dzielnicy Czerwonych Latarni. W ubiegłym tygodniu radni poparli zakaz wypuszczania wycieczek z przewodnikiem do legendarnej części Amsterdamu. Regulacja będzie obowiązywać od kwietnia. 

ZOBACZ GALERIĘ: DZIEWICA MOBILNA I INNE MARKI. ZNANE PRODUKTY PO POLSKU





Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Piątek 21.02.2020