Kobiety! Sprzątający mężczyźni częściej się rozwodzą

Wszyscy spędzamy teraz więcej czasu w domu, więc bądźcie ostrożni – małżeństwa, w których mężczyźni wykonują większość prac domowych, rozwodzą się częściej.
iStock-475897001.jpg

Tak, to nie żart. Tak przynamniej mówią badania przeprowadzone na Oslo and Akershus University College of Applied Science w Norwegii, gdzie naukowcy przebadali 20 tys. zamężnych kobiet i mężczyzn i doszli do wniosków, które były dla nas jasne od dawna – wykonywanie domowych obowiązków przez mężczyzn sprzyja rozstaniom. Więc nawet jeśli bardzo będziemy się starać, to nie chcemy ryzykować dobra naszego związku w imię czystej podłogi.

ZOBACZ TAKŻE: LUBISZ BDSM I FETYSZYZM? WHO MA DOBRĄ WIADOMOŚĆ

Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że 65% par mniej więcej po równo dzieli opiekę nad dziećmi, natomiast obowiązki związane z utrzymaniem domu wciąż są przypisywane kobietom. 11% kobiet przyznało, że wykonuje wszystkie czynności prowadzące do tego, aby dom nie wyglądał jak akademik i nie pachniał jak męska szatnia w siłowni na przedmieściach. 60% kobiet przyznało, że wykonuje większość prac, natomiast 25% oświadczyło, że obowiązki są dzielone po równo.

Badacze zauważyli, że pary starające się utrzymać równy podział „zadań domowych” to głównie młodzi, bezdzietni ludzie o nowoczesnym nastawieniu do partnerstwa i to właśnie oni najczęściej podejmują decyzje o rozstaniu. To wystarczyło, aby naukowcy połączyli fakt wykonywania domowych obowiązków i liczby rozwodów. Choć nietrudno zauważyć, że „tradycyjne” podejście do modelu rodziny samo z siebie ogranicza możliwości rozstania, to wygodnie jest nam myśleć, że zmywając naczynia, narażamy na szwank nasze wspólne pożycie.

Z kolei inne badania donoszą, że regularne prace związane z utrzymaniem domu w czystości, obniżają u mężczyzn poziom testosteronu nawet o 30%, a co za tym idzie -zmniejsza ich atrakcyjność i ochotę na seks. I to mogłoby wyjaśniać zwiększoną liczbę rozwodów.


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Poniedziałek 16.03.2020