Kobiety powinny częściej dotykać jąder partnerów. Jest dowód

Wiadomo, że kobiecy dotyk potrafi zdziałać cuda. Jednak są sytuacje, w których może on dosłownie uratować życie. Bo to właśnie kobiety najczęściej wykrywają raka jąder u partnerów.
krocze.jpg

Zresztą z tego samego powodu mężczyźni zdecydowanie częściej powinni dotykać piersi swoich partnerek. Jasne, że do tematu trzeba podejść poważnie, bo nowotwory to nie jest dobry temat do żartów, ale może stać się niezłym pretekstem do całkiem przyjemnej zabawy.

Jak powinno wyglądać badanie przeprowadzone w zaciszu sypialni? Jedną ręką należy chwycić mosznę (oczywiście ostrożnie!), druga ręka w tym czasie powinna delikatnie sprawdzić kształt każdego z jąder. Jeśli pod powierzchnią skóry będą wyczuwalne zgrubienia, guzki lub jedno z jąder jest powiększone, należy niezwłocznie udać się do urologa.

CZYTAJ TAKŻE: PIERWSZA POLSKA PORADNIA "GINEKOLOGICZNA" DLA MĘŻCZYZN

Na koniec warto łagodnie ucisnąć jądro, które w dotyku powinno być gładkie i miękkie. Badanie w domowym zaciszu powinno być przeprowadzane raz na 3-4 tygodnie.  Ale redakcja CKM.PL rekomenduje znacznie częstszą profilaktykę.

Rak jądra najczęściej dotyka mężczyzn pomiędzy 15. a 40. rokiem życia i wykryty odpowiednio wcześnie jest w 100% uleczalny. Kontrola tego, co mamy najcenniejsze pomiędzy nogami, jest o tyle ważna, że guz jądra nie boli, a nieleczony bardzo szybko daje przerzuty. W Polsce rocznie diagnozuje się ok. 700 przypadków.

Umówmy się – dbanie o zdrowie jeszcze nigdy nie było tak przyjemne. Liczymy, że zaczniesz to robić już dziś wieczorem. 

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 12.02.2020