Kobiety bardziej przeżywają zdradę emocjonalną. Mężczyźni na odwrót

Wyniki ostatniego badania pokazały, że kobiety zdecydowanie bardziej przeżywają zdradę emocjonalną, niż fizyczną. Co ciekawe, z mężczyznami jest zupełnie odwrotnie. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Personality and Individual Differences

shutterstock_172922177.jpg

"Wyobraź sobie, że odkrywasz, iż twojego partnera łączą z kimś innym zarówno głębokie, emocjonalne więzi, jak i namiętne stosunki seksualne. O który aspekt zaangażowania partnera będziesz bardziej zazdrosny?" - zapytali w jednym z przykładów naukowcy z Wydziału Psychologii należącego do Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii.

Różnice w udzielonych odpowiedziach kobiet i mężczyzn okazały się bardzo wyraźne. W jednym scenariuszu, aż 45,9% mężczyzn było bardziej zdenerwowanych z powodu zdrady seksualnej, niż emocjonalnej. Dla porównania, tylko 16,6% kobiet zwróciło większą uwagę na niewierność seksualną. Znowuż w innym scenariuszu, 37,2% mężczyzn było bardziej zaniepokojonych zdradą seksualną, w porównaniu do zaledwie 8,7% kobiet.

Skąd te różnice? Naukowcy twierdzą, że są one wynikiem milionów lat ewolucji. Ponieważ kobiety tradycyjnie opiekują się dziećmi, zależy im przede wszystkim na tym, aby ich partner został z nimi i pomógł opiekować się rodziną. Panie stają się emocjonalnie zazdrosne, kiedy boją się, że ich mężczyzna ucieknie z inną kobietą, w której się zakochał. Z kolei mężczyźni bardziej boją się o to, że przyjdzie im wychowywać potomstwo innego samca. Stąd też większy strach o zdradę na tle seksualnym.

Według naukowców, różnice w odpowiedziach kobiet i mężczyzn przetrwały przez wieki w krajach na całym świecie. Jednocześnie sugerują oni jednak, że na przestrzeni kolejnych lat odpowiedzi mogą zmieniać się zarówno w Norwegii, gdzie przeprowadzono badanie, jak i innych krajach z wysokim poziomem równości seksualnej. W Norwegii, oczekuje się, że ojcowie podejmą aktywną rolę w opiece nad dziećmi. Stąd zachęcanie ich do brania urlopów ojcowskich oraz wsparcie prawne.

źródło: dailymail.co.uk


Dodał(a): Bartosz Joda Środa 14.10.2015