HIV cię nie dotyczy? Sprawdź to bez wychodzenia z domu i bezpłatnie

Wirus HIV cię nie dotyczy? Ponad połowa Polaków z wirusem HIV nie wie, że jest nosicielami. Ale tylko 9% z nas przebadało się na jego obecność. Odwlekanie w czasie sprawdzenia się nie spowoduje, że okażesz się zdrowy. Obniży jedynie twoje szanse na normalne życie. Bo z wirusem HIV da się żyć.
hiv.jpg

Mamy przeświadczenie sięgające kilkudziesięciu lat wstecz, że HIV równa się AIDS, a stąd równanie prowadzi do kolejnego pewnego wyniku – śmierci. Jest to mit. „Dzięki szybkiej diagnozie możemy skutecznie przeciwdziałać rozwojowi HIV. Leki na HIV są w Polsce całkowicie refundowane, a ich działanie jest tak skuteczne, że osoba przyjmując je regularnie jest nie zakażająca – jej poziom wirusa we krwi jest niewykrywalny.” – wyjaśnia Agata Stola z Fundacji Edukacji Społecznej. „Właściwie wszystko, o czym musi pamiętać osoba z HIV, to regularne przyjmowanie jednej tabletki dziennie.” – tłumaczy.

Jeżeli do tej pory wstydziłeś się lub bałeś wykonać testy, to właśnie dostajesz odpowiedź na oba – zrozumiałe, trzeba przyznać – argumenty. Test na obecność wirusa HIV możesz wykonać z domu, a do tego bezpłatnie. Wystarczy wejść na stronę www.projekttest.pl i zamówić swój egzemplarz. Po kilku dniach w twojej skrzynce pojawi się anonimowa koperta. Tak działa kampania „Koniec AIDS”.

Jeśli masz wątpliwości co do wykonania samego testu lub życia z wirusem HIV, możesz zadzwonić pod numer 800 14 14 23 (dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 16 do 20 oraz w soboty od godziny 10 do 14), gdzie doradca rozwieje wszelkie wątpliwości. 



Do badania się zachęcają dobrze znane Polakom postacie, m.in. Tomasz Oświeciński: „Lepiej zapobiegać niż leczyć. Więc panowie, to nie wstyd, testy są anonimowe, można je zamówić do domu”. Nieprzekonanych uspokaja dr n. med. Robert Kowalczyk: „Współcześnie, w pewnym sensie każdy wynik jest pozytywny, ponieważ mamy na tyle nowoczesne terapie, że można żyć praktycznie bez negatywnych skutków leczenia”.

Polacy niechętnie się badają, więc testy na obecność wirusa HIV nie są tak popularne jak w innych krajach. Stąd akcja „Koniec AIDS”, która ułatwia sprawdzenie się pod tym kątem. Powodzeniem cieszą się spontaniczne akcje Fundacji Edukacji Społecznej, np. podczas letnich festiwali czy przed klubami nocnymi. Kolejki do diagnostycznego kampera liczą wtedy po 40-50 osób, zatem widać zainteresowanie młodych ludzi. Ale temat wydaje się dość krępujący, dlatego rzadko pojawia się lifestyle’owych mediach – co właśnie zmieniamy i jako redakcja CKM.PL dołączamy do osób przetestowanych i zachęcających do wykonania bezpłatnych badań bez wychodzenia z domu. 


Dodał(a): CKM.PL Środa 03.06.2020